Szlak dębów królewskich


Szlak dębów królewskich: artykuł nr 6037

2008-12-16 12:43:48 Botanika

W uroczysku Stara Białowieża w Puszczy Białowieskiej otwarto do użytku szlak dębów królewskich dostosowany do zwiedzania przez niepełnosprawnych. To jedna z najstarszych ścieżek edukacyjnych w kraju i jednocześnie jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów ścieżek edukacyjnych w Puszczy Białowieskiej.

Szlak został zamknięty w 2005 roku, gdy przewróciło się jedno ze starych drzew noszące imię Augusta III Sasa. Zaczęto wówczas prace nad przeprojektowaniem ścieżki tak, by zwiedzanie było bezpiecznie dla turystów. Teraz wędruje się po kładce wokół skupiska dębów, a nie pomiędzy nimi. Ścieżka jest teraz także dostępna dla osób niepełnosprawnych - zainstalowano tabliczki informacyjne dla osób niedowidzących i niewidomych.

Leśnicy chcą, by w Starej Białowieży w ramach szlaku powstało docelowo na wolnym powietrzu "Ekomuzeum Królewskiej Puszczy". Już zainstalowano deszczochron na przyszłym placu rekreacyjno- edukacyjnym, powstał parking, ogrodzono teren, gdzie ma być przyszłe ekomuzeum, jest też główna 700-metrowa część ścieżki dla niepełnosprawnych, która docelowo ma mieć około 1 km. Są ławki, kosze do selektywnej zbiórki odpadów, tablica informacyjna. Powstał też budynek gospodarczy, gdzie docelowo ma się mieścić kasa obiektu. Zachowano tabliczki informacyjne o drzewach, które uzupełniono o tłumaczenie na język angielski.

W przyszłości mają tam się jeszcze znaleźć ekspozycje edukacyjne na temat dawnych zawodów, np. bartnictwa, jak też wyniki prowadzonych w tym miejscu badań archeologicznych.

Ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich" powstała w 1978 roku z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Białowieża - Lecha Miłkowskiego i Jacka Wysmułka. Na szlaku znalazło się ponad 20 kilkusetletnich dębów, które nazwano imionami królów polskich i wielkich książąt litewskich związanych z historią Puszczy Białowieskiej - najczęściej poprzez udział w polowaniach.

 Autorką opisów była żona leśniczego Wysmułka, pani Barbara Ewa Wysmułkowa. "Celem ścieżki było zaprezentowanie historii Puszczy Białowieskiej przez opowiadanie o wizytach władców w lesie, w którym najdłużej przetrwał w warunkach naturalnych największy lądowy europejski ssak - żubr" - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Marek Taradejna.

 Na szlaku w pobliżu siebie rosną np. August II Sas, Władysław IV, w pobliżu Zygmunta Starego jest jego żona Bona Sworza i ich syn Zygmunt August. Jest też Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Witold, Giedymin czy Jan Kazimierz. Najstarsze dęby to Zygmuntowie - Stary i August, które mają po 450 lat. Najmłodszy jest dąb Olgierd i Kiejstut (jedno drzewo o dwóch pniach), który ma 150 lat. Ten też jest obok Trojdena i Mendoga w najlepszej kondycji. 

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki