Podkarpaccy leśnicy ratują cisy


Podkarpaccy leśnicy ratują cisy: artykuł nr 70

2004-10-21 18:15:39 Nauka w Polsce i na świecie

Na terenie Nadleśnictwo Dukla w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu, znajduje się największe w Polsce naturalne skupisko cisów. Na ich czynną ochronę nadleśnictwo to otrzymało 69 tysięcy zł z Fundacji EkoFundusz.Podkarpaccy leśnicy ratują cisy

Na terenie Nadleśnictwo Dukla w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu, znajduje się największe w Polsce naturalne skupisko cisów. Na ich czynną ochronę nadleśnictwo to otrzymało 69 tysięcy zł z Fundacji EkoFundusz.

"Za pieniądze z EkoFunduszu udało nam się już wykupić z rąk prywatnych grunt w Łysej Górze k. Nowego Żmigrodu, gdzie rośnie najgrubszy cis na Podkarpaciu, mający 170 cm w obwodzie" - mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, Edward Marszałek.

"Wprawdzie większość spośród czterech tysięcy poddukielskich cisów rośnie w kilku rezerwatach przyrody, ale i tak gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Lwia część siewek cisa ginie w sposób naturalny, więc leśnicy muszą bardzo zabiegać, żeby w lasach nie zabrakło młodych drzew tego gatunku" - dodaje.

W ubiegłym roku, w ramach czynnej ochrony cisa, zebrano 40 tysięcy nasion, z których wyhodowane zostaną sadzonki. Ochraniane ogrodzeniami są także młode drzewka w rezerwatach. Leśnicy robią także przecinki wśród drzew liściastych, aby umożliwić prawidłowy rozwój koron większych cisów.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

21 października 2004

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie