W SGGW powstał kompleks szklarni najnowocześniejszych w Europie


W SGGW powstał kompleks szklarni najnowocześniejszych w Europie: artykuł nr 135

2004-11-29 18:58:09 Nauka w Polsce i na świecie

Kompleks nowoczesnych szklarni, służących do celów naukowych i dydaktycznych, otwarto na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na warszawskim Ursynowie.

Doświadczalny Ośrodek Szklarniowy SGGW to kompleks, w którego skład wchodzi sześć ocieplanych szklarni o powierzchni ok. 6 tys. m2. Łączna ich powierzchnia wynosi ponad 10 tys. m2 - informuje rzecznik prasowy uczelni dr Krzysztof Szwejk.

SKOMPUTERYZOWANE I ZASILANE GAZEM

"To najnowocześniejszy w Europie kompleks szklarni badawczo- dydaktycznych. Poprzedni tego typu obiekt został otwarty w Anglii rok temu. W naszym zastosowano jeszcze nowocześniejsze rozwiązania" - podkreśla dr Szwejk.

Szklarnie są skomputeryzowane, do ich obsługi wystarcza kilka osób zamiast kilkunastu, jak do tej pory. Nowoczesne piece grzewcze zasila gaz, a elektryczny system oświetleń jest sterowany komputerowo.

W razie awarii, gdyby nastąpiła przerwa w dostawie prądu, uruchamiają się spalinowe agregaty prądotwórcze, które mogą jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i wytwarzać prąd.

ODMIENNE WARUNKI W TEJ SAMEJ SZKLARNI

W poszczególnych częściach szklarni, zwanych kamerami, mogą być utrzymywane różne warunki klimatyczne. w dwóch sąsiednich kamerach temperatura może być zupełnie inna, np. w jednej tropikalna, a w drugiej zimowa.

"Te rozwiązania oczywiście są dość kosztowne, dlatego nie opłacałoby się stosować takich szklarni do celów produkcyjnych. W naszym obiekcie prowadzone są badania naukowe i zajęcia dydaktyczne" - zwraca uwagę rzecznik.

Koszta częściowo redukowane są dzięki nowoczesnym piecom, które mogą wytwarzać pięć razy więcej ciepła niż tradycyjne piece gazowe. Również woda używana w szklarniach jest potem wykorzystywana do innych celów.

Obiekt powstał w wyniku modernizacji istniejących szklarni na terenie uczelni. Prace modernizacyjne trwały dwa lata. W sumie kosztowało to ok. 18 mln złotych brutto.

Na terenie kampusu SGGW w Warszawie znajduje się obecnie 47 budynków o łącznej powierzchni 200 tys. m2, w tym ponad 1,5 tys. pomieszczeń dydaktycznych. Uczelnia posiada wiele nowoczesnych i w pełni wyposażonych pomieszczeń laboratoryjnych o ogólnej powierzchni 28 tys. m2 oraz 50 pracowni komputerowych.

Źródło:PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska 
www.naukawpolsce.pap.pl

29 listopada 2004

mba/ reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie