Jaszczurki potrafią biegać po wodzie


Jaszczurki potrafią biegać po wodzie: artykuł nr 141

2004-12-01 06:55:00 Nauka w Polsce i na świecie

Jaszczurka nazywana niekiedy "Jezusem" potrafi biegać po wodzie na dwóch nogach. Naukowcy z Harvardu postanowili zbadać to zjawisko - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Człowiek i inne stworzenia biegające na dwóch nogach - na przykład ptaki - poruszają się zwykle po twardym podłożu. Wprawdzie pająki wodne i owady nartniki utrzymują się na powierzchni wody dzięki długim, włochatym nogom i napięciu powierzchniowemu wody, jednak jaszczurki bazyliszki płatkogłowe (Basiliscus plumifrons) są na takie sztuczki zbyt ciężkie. Dlatego wypracowały własną metodę, robiącą wrażenie cudu.

Badania przeprowadził zespół dr Toni Hsieh z Harvard University. Podczas eksperymentu używano niewielkiego zbiornika -około metra długości. W wodzie unosiły się niewielkie, pokryte srebrem odblaskowe cząsteczki. Ich ruch związany z biegiem jaszczurki uwidaczniało światło lasera, a analiza tego ruchu pozwoliła obliczyć występujące podczas biegu siły. Okazało się, że przy szybkim biegu oprócz oporu chroniącego zwierzę przed pogrążeniem się w wodzie występuje duża siła skierowana w bok i to prawdopodobnie ona chroni jaszczurkę przed wywróceniem na tak niestabilnym podłożu. Jaszczurkom pomagają duże stopy, a na brzegach ich palców są "frędzelki" przypominające pompony.

Wyniki badań mogą posłużyć lepszemu poznaniu mechaniki ruchu zwierząt na różnych podłożach. Twardy grunt i woda to dwa ekstremalne przykłady - dzięki nim można będzie badać ruch na powierzchni o właściwościach pośrednich, co pomoże konstruktorom protez i kroczących robotów.

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie