Ogród Botaniczny piękny także zimą


Ogród Botaniczny piękny także zimą: artykuł nr 1578

2005-11-21 22:54:05 Botanika

Zimowe atrakcje przyrodnicze, m.in. kolekcja kamelii i bożonarodzeniowe poinsecje, czekają na zwiedzających Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. Kolekcja kamelii, roślin o kwiatach trochę przypominających róże, liczy ponad 30 odmian. Różnią się kolorem i budową kwiatów. "Otwarcie Ogrodu Botanicznego PAN zimą pozwala niewątpliwie naszym zwiedzającym cieszyć się urokami ogrodu o tej porze roku. Szczególnie polecamy spacer po arboretum, gdzie możemy zobaczyć, które z gatunków należą do roślin zimozielonych, a które tracą liście na zimę" - zachęca Wojciech Dmuchowski z Ogrodu Botanicznego PAN.

Jak mówi, warto zwrócić uwagę na bardzo duże zróżnicowanie kory drzew, która w okresie bezlistnym jest szczególnie dobrze widoczna. "Piękna, ciemnozielona kora w seledynowe paski występuje na klonie pensylwańskim. Zaś dereń biały posiada korę koralowoczerwoną lub purpurową, a złotlin japoński szczyci się korą intensywnie zieloną" - podkreśla Dmuchowski.

Jego zdaniem warto także zwrócić uwagę na łuszczącą się charakterystycznie korę platanów. "Zima to okres, kiedy możemy podziwiać korkowe narośla na korze ambrowca i trzmieliny oskrzydlonej. Dobrze też widać pięknie pogięte pędy leszczyny pospolitej w odmianie +Contorta+ oraz pędy wierzby pogiętej" - zaprasza pracownik ogrodu.

Warto odwiedzić szklarnię ekspozycyjną „Zielony Raj”. Zgromadzono tu rośliny na powierzchni przeszło 2 tys. m kw.

"Wzrok nasz przyciągną także kwitnące krzewy ketmi chińskiej o dużych barwnych kwiatach. Zobaczymy również poinsecje, która nieodzownie kojarzy się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Pora jej kwitnienia, a co za tym idzie przebarwianie się liści przykwiatowych, przypada właśnie teraz" - mówi Dmuchowski.

W części subtropikalnej oczy zwiedzających cieszą różnorodne owoce cytrusowe. "Samych cytryn posiadamy 7 odmian, które różnią się wielkością i kształtem owoców oraz barwą i grubością skórki. Ciekawostką jest, że cytryny kwitną i owocują jednocześnie, tak więc możemy zobaczyć na tym samym drzewie kwiaty, młode zawiązki owoców oraz dojrzałe cytryny" - opowiada Wojciech Dmuchowski.

Ogród Botaniczny PAN w okresie jesienno-zimowym jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele, oraz 26.12, od godz. 10.00 do 15.00. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki