Pomarańcze nie są najzdrowszymi owocami


Pomarańcze nie są najzdrowszymi owocami: artykuł nr 1737

2005-12-29 22:16:15 Nauka w Polsce i na świecie

Pomarańcze nie są najzdrowszymi owocami - wszystkie przekraczają dopuszczalne limity pestycydów. Skórka pomarańczy dodaje smaku Świętom Bożego Narodzenia, urozmaica świąteczne potrawy i wypieki. Jednak oficjalne kontrole przeprowadzone w zeszłym tygodniu wykazały, że nasze świąteczne specjały niosą ze sobą ukryte niebezpieczeństwo.

Kontrole Rządowego Komitetu do spraw pestycydów (Wielka Brytania) wykazały, że każda z badanych pomarańczy była skażona pestycydami. Wiele z wykrytych substancji chemicznych jest podejrzewanych o wywoływanie nowotworów oraz "efektu transwestyty", około połowa z nich jest zakazana w Wielkiej Brytanii, zaś co trzecia została znaleziona w ilościach wykraczających poza europejskie i brytyjskie normy.

Dwa z pestycydów - Carbofuran i Methidathion, zakazane są w Wielkiej Brytanii a przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zostały sklasyfikowane jako "wysoce niebezpieczny".

Uważa się, że Carbofuran - który został wykryty w ilości przekraczającej poziom dopuszczony przez Wspólnotę Europejską dla niemowląt - niszczy układ nerwowy i rozrodczy. Może też powodować bóle głowy, nadmierne pocenie się, nudności, biegunki, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia ostrości widzenia, niepokój i ogólne osłabienie.

Methidathion - wykryty w ilości przekraczającej europejskie normy dla dzieci poniżej 14 lat - jest oskarżany o wywoływanie nowotworów. Może jednak także być przyczyną nudności, wymiotów, biegunek i bólów brzucha.

Trzeci zakazany pestycyd - Fention - określony przez WHO jako "umiarkowanie niebezpieczny", w przeprowadzonych badaniach wykracza poza normy wyznaczone dla dzieci poniżej 14 roku życia.

________

Przedruk za ICPPC - Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi (http://www.icppc.pl; tytuł pochodzi od Redakcji), źródło: oai.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie