Pogoda nie jest łaskawa dla bocianów


Pogoda nie jest łaskawa dla bocianów: artykuł nr 2032

2006-03-02 10:27:29 Zoologia

Ostatni rok był tragiczny dla polskich bocianów. Z powodu dużego ochłodzenia wyginęło bardzo dużo piskląt. Badacze ptaków boją się, że sytuacja powtórzy się w tym roku - powiadamia Życie Warszawy.

W Małopolsce, gdzie przeprowadzono bardzo szczegółowe badania, wyginęły prawie wszystkie pisklęta. Ostatni rok był najtragiczniejszy dla bocianów od 1974 roku, odkąd prowadzi się obserwacje tych ptaków.

"To wina załamania pogody w czerwcu. Ochłodzenie trwało tak długo, że młode boćki nie miały szans na przeżycie" – wyjaśnia Włodzimierz Cichocki z Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, które prowadziło badania bocianów w Małopolsce. Podobnie było w innych „bocianich” rejonach kraju.

"Prognozy pogody nie są najlepsze. Jeszcze jedna lub dwie takie zimne wiosny i populacja bocianów będzie zagrożona" – dodaje Cichocki. Ornitolodzy pocieszają jednak, że te ptaki mogą żyć nawet do 20 lat, więc jeśli pogoda będzie im sprzyjać, „nadrobią” straty.

Gorzej, że zmienia się nastawienie ludzi do bocianów. "Kiedyś każde gospodarstwo cieszyło się z ich gniazda. Teraz ludzie nie chcą, by bociany brudziły im budynki. Zdarza się nawet, że gospodarze niszczą gniazda" – zauważa Cichocki.

Bociany uznaje się niemal za symbol naszego kraju. Ich związki z polskimi domostwami sięgają XVIII wieku.

W Polsce jest ok. 40 tys. par bocianów. Co roku rodzi się 100 tys. młodych boćków. Tych sympatycznych pożeraczy żab jest u nas zdecydowanie więcej niż w innych krajach. Na świecie jest łącznie ok. 160 tys. par tych ptaków. MKI

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii