Nowy lek blokuje postępy Alzheimera


Nowy lek blokuje postępy Alzheimera: artykuł nr 2081

2006-03-09 07:39:01 Prasa

Bardzo możliwe, że lek o kryptonimie AF267B blokuje postępy choroby Alzheimera, przynajmniej u myszy - informuje pismo Neuron.

Naukowcy z University of California w Irvine podawali myszom lek pobudzający receptor acetylocholinowy. Receptor ten, ulokowany w błonie komórkowej, przepuszcza jony sodu i potasu, gdy zwiąże się z nim cząsteczka wydzielanej przez mózg acetylocholiny.

Szczególnie obficie takie receptory występują w dwóch obszarach mózgu - korze i hipokampie. AF267B wydaje się mieć działanie podobne do acetylocholiny, dzięki czemu podnosi poziom enzymów, które są zaangażowane w rozkładanie białek tworzących złogi amyloidowe w mózgach pacjentów z Alzheimerem.

Zarówno kora, jak i hipokamp są znane ze szczególnej wrażliwości na gromadzenie się blaszek patologicznego białka - amyloidu. Tym nieprawidłowym strukturom przypisuje się niszczący wpływ na komórki mózgowe.

AF267B podano myszom, które zostały genetycznie zmienione w taki sposób, by wykazywać klasyczne objawy Alzheimera.

Pod wpływem preparatu zwierzęta lepiej się uczyły i miały lepszą pamięć niż nieleczona grupa kontrolna. Jednocześnie zmniejszyła się ilość patologicznego amyloidu w korze i hipokampie ich mózgów.

Podobnego efektu nie zaobserwowano w innym rejonie - jądrze migdałowatym. Testy badające czynność jądra migdałowatego nie wykazały, by lek pomógł zachować jego sprawność.PMW

Więcej w Serwisie Naukowym PAP.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z prasy