Tamiflu do dyspozycji WHO


Tamiflu do dyspozycji WHO: artykuł nr 2307

2006-04-19 22:34:37 Medycyna

O zgromadzeniu zapasów przeciwwirusowego leku Tamiflu i oddaniu ich do dyspozycji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na wypadek pandemii grypy, poinformowała szwajcarska firma farmaceutyczna Roche Holding AC.

Ten zapas, mający umożliwić szybkie reagowanie w razie epidemii, to 30 milionów kapsułek Tamiflu - dość, żeby poddać leczeniu 3 miliony ludzi. Roche zapewnia, że w każdej chwili jest gotów dostarczyć ten lek na dowolne lotnisko międzynarodowe wskazane przez WHO.

Jak podaje agencja Associated Press, Tamiflu jest uważany za najskuteczniejszy środek wczesnej obrony przed pandemią grypy, która - co do tego eksperci są zgodni - może zagrozić ludzkości, jeśli wciąż mutujący wirus ptasiej grypy H5N1 uzyska zdolność łatwego przenoszenia się z człowieka na człowieka.

Przygotowany przez Roche zapas Tamiflu ma zapobiec szerzeniu się grypy, lub przynajmniej spowolnić szerzenie się tej choroby.

Do końca roku Roche przekaże też WHO nieodpłatnie 20 milionów kapsułek Tamiflu z przeznaczeniem dla zagrożonych ptasią grypą krajów rozwijających się, których nie stać na kupno tego leku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny