Łoś na drodze


Łoś na drodze: artykuł nr 2479

2006-05-12 22:24:52 Ciekawostki

Przebiegający przez drogę dorosły łoś przyczynił się do kolizji z udziałem czterech samochodów w piątek nad ranem w okolicach Wyszomierza. Jak poinformowała w piątek straż pożarna, na drodze krajowej nr 8 Białystok-Warszawa zwierzę zderzyło się z furgonetką, w którą uderzyły kolejne auta. Według informacji z tego źródła, łoś zginął na miejscu, nikt z podróżnych nie doznał poważniejszych obrażeń, a uszkodzenia samochodów nie są zbyt duże.

Choć do zdarzenia doszło około godziny 4. rano, ruch na drodze był wtedy dosyć duży. Łoś wybiegł z lasu wprost pod forda transita i w ten samochód wjechały jeszcze trzy następne: kolejny bus i dwa samochody osobowe. Martwe zwierzę zabrali pracownicy nadleśnictwa.

Wypadki drogowe z udziałem łosi zdarzają się w województwie podlaskim co najmniej kilka razy w roku. W ubiegłym miał miejsce nawet przypadek śmiertelny: w wyniku odniesionych obrażeń, po zderzeniu samochodu osobowego z łosiem, w szpitalu zmarła kobieta.

Największą krajową ostoją łosi jest Biebrzański Park Narodowy. Zastępca dyrektora tego parku Andrzej Grygoruk powiedział, że nie można wykluczyć, iż zwierzę uczestniczące w kolizji koło Wyszomierza przywędrowało tam z terenów nad Biebrzą, choć to znaczna odległość, a łosie bytują też w innych miejscach w regonie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek