Odsłonięto tajemnice męskiego chromosomu Y


Odsłonięto tajemnice męskiego chromosomu Y: artykuł nr 286

2005-01-26 01:18:45 Biotechnologia

Osiem nowych genów, które mogą wpływać na rozwój męskiej sylwetki i na męskie zdrowie reprodukcyjne, znaleziono w niezbadanym do tej pory fragmencie męskiego chromosomu Y. O wynikach pracy niemieckiego zespołu informuje pismo "Genome Research".

Naukowcy od dawna wiedzą, że ludzki chromosom Y posiada geny determinujące płeć męską. Oprócz tego uważają go jednak za stosunkowo ubogi w geny i ważne informacje genetyczne. Potwierdziły to w dużej mierze prace nad poznaniem sekwencji tego chromosomu.

Większą jej część poznaliśmy w 2003 roku, dzięki mozolnej pracy naukowców z USA. Udało im się m.in. zidentyfikować 78 genów, z których wiele bierze udział w rozwoju jąder i produkcji plemników. Okazało się jednocześnie, że chromosom Y tworzą w większości (w około dwóch trzecich) sekwencje powtarzalne, nie zawierające genów.

Amerykański zespół pozostawił jednak kilka tajemniczych "dziur" w sekwencji "igreka". Jedną z nich był specyficzny obszar w okolicy przewężenia chromosomu, czyli centromeru dzielącego chromosom na dwie części, tzw. ramiona. Obszar ten ma bardzo zbitą strukturę i składa się z wielu powtarzających się sekwencji DNA, dlatego tak trudno go analizować.

Teraz udało się to badaczom z Uniwersytetu w Heidelbergu. Badany fragment składa się z ponad pół miliona par zasad (czyli jednostek DNA), co stanowi ok. 2 proc. całego chromosomu Y.

Źródło: PAP/Onet.pl
Cały artykuł pod adresem: http://info.onet.pl/1043071,16,1,0,120,686,item.html

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii