Nobel z chemii dla Amerykanina


Nobel z chemii dla Amerykanina: artykuł nr 3459

2006-10-04 14:21:14 Ciekawostki

Amerykanin Roger Kornberg dostał tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Naukowca wyróżniono za badania podstaw molekularnych procesu transkrypcji w komórkach eukariotycznych. Proces transkrypcji ma podstawowe znaczenie dla wykorzystania informacji przekazywanej w genach i użycia jej do budowy białek. To jakby instrukcja tworzenia białek, istotnych dla budowy i funkcjonowania organizmu.

Roger Kornberg był pierwszym, który zrozumiał jak przebiega transkrypcja w komórkach eukariotycznych, czyli wyposażonych w jądro komórkowe. W ten sposób odkrył mechanizm podstawowy dla życia na Ziemi.

Zakłócenia procesu transkrypcji mogą być u człowieka przyczyną wielu chorób, miedzy innymi nowotworów i chorób serca. Prace Rogera Kornberga mają bardzo istotne znaczenie dla badań komórek macierzystych i ich możliwych zastosowań terapeutycznych. Ojciec tegorocznego laureata, Arthur Kornberg, otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1959 roku. Nagrodzono go wtedy za badania procesu przekazywania informacji genetycznej z jednej cząsteczki DNA na inną w komórkach bakterii.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek