Zakwitła wonna kalina


Zakwitła wonna kalina: artykuł nr 3879

2006-12-06 01:58:33 Botanika

Wyjątkowo ciepła jesień sprawiła, że w Arboretum pod Przemyślem (w Bolestraszycach) zakwitła wonna kalina, krzew pochodzący z Chin. Kalina, zgodnie ze swym biologicznym rytmem, zakwita wprawdzie jesienią, ale w naszych warunkach klimatycznych zdarza się to niezwykle rzadko. Przez kilka ostatnich lat ukazujące się na gałęziach pączki od razu ścinał mróz.

Na krzewie wonnej kaliny (Viburnum fragrans) pojawiły się na razie drobne kwiaty, ale o niezwykle pięknym zapachu, które dzięki wyjątkowo ciepłym w tym roku promieniom słońca mogą rozwinąć się w całej okazałości.

Ciepła jesień obudziła też wiosenne pierwiosnki, natomiast w pobliskiej wsi Buszkowiczki zakwitła forsycja, której złociste kwiaty zdobią zwykle wielkanocne stoły. W okolicznych ogrodach można też podziwiać fiołki.

Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem, które w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, należy do nielicznych w Polsce zajmujących się gromadzeniem kolekcji rzadkich roślin, w tym zagrożonych wyginięciem.

W tym najpiękniejszym na Podkarpaciu "żywym muzeum", które w br. zwiedziło ponad 50 tysięcy turystów z całego kraju i zagranicy, znajduje się ok. 1800 gatunków, odmian i form drzew oraz krzewów, 1200 gatunków roślin zielonych i 180 szklarniowych.

Jest tam także 160 gatunków roślin zagrożonych, ginących i rzadko już dziś spotykanych.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki