Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej


Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej: artykuł nr 3908

2006-12-08 20:28:27 Ciekawostki

W Szklarskiej Porębie rusza multimedialne Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Placówkę wykorzystującą najnowocześniejsze zdobycze techniki zaprojektowano tak, by zwiedzający sami wybierali satysfakcjonujący ich poziom zdobywanej wiedzy. Ekspozycja przewidziana jest zarówno dla indywidualnych odwiedzających, jak i grup.

Kierownik placówki Artur Pałucki podkreśla, że opinie gości w znacznym stopniu wpływają na formę i treść prezentacji, która jest na bieżąco aktualizowana. Kiedy zmienia się na przykład status przedstawianego gatunku, jest to natychmiast uwzględniane w informacji na jego temat. Również dane, których zdaniem gości brakuje, są automatycznie dodawane – wyjaśnia Pałucki.

Interesującą cechą ekspozycji jest możliwość przywoływania przez oglądających dotykowo, na specjalnych ekranach, informacji o odpowiednim dla nich stopniu szczegółowości. Dzięki temu zarówno małe dziecko, jak i specjalista przyrodnik wydają się zadowoleni – zauważa Pałucki.

Oprócz dotykowych pulpitów i panoramicznych ekranów, przedstawiających polodowcowe kotły, lasy i torfowiska, karkonoską faunę i florę, turyści odwiedzający Centrum znajdą tu makietę Karkonoszy i wielkoformatowe panoramy gór. Prezentacje opisane są na 250 stronach tekstów, w językach polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. W komfortowej sali obejrzeć można projekcje filmów i diaporamy. KCEE wyposażono w bogatą bibliotekę i czytelnię, a także punkt, w którym goście mogą zakupić mapy, foldery i książki poświęcone Karkonoszom.

Na terenie Centrum znajduje się sala wystaw czasowych, gdzie ekspozycje zmieniać się będą co dwa miesiące. Obecnie oglądać można wystawę fotograficzną złożoną z 2200 prac autorstwa dr Andrzeja Raja, dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego.

Oprócz ekspozycji wewnątrz budynku Centrum, placówka zorganizowała ścieżkę przyrodniczą prowadzącą aż na Szrenicę. Zarówno sam budynek, jak i ścieżka przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zorganizowane grupy szkolne, nauczyciele, studenci oraz społeczności lokalne mają bogaty program wycieczek, moga orzystać z lornetek, czy rakiet śnieżnych.

Karkonosze stanowią najwyższe pasmo górskie Sudetów, a położone są w ich zachodniej części, na granicy polsko-czeskiej. Góry rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie, która oddziela je od Gór Izerskich , aż po Przełęcz Kowarską w części wschodniej, rozdzielającą Karkonosze i Rudawy Janowickie. Od północy Karkonosze stykają się z Kotliną Jeleniogórską, na południe zaś - po drugiej stronie granicy - rozciąga się ich czeska część. Karkonoski Park Narodowy utworzono 16 stycznia 1959 roku. Pałucki szacuje, że na terenie Parku rocznie około pięćdziesięciu osób prowadzi badania naukowe.

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacji Ekofundusz oraz przy wsparciu Ministerstwa Środowiska. Jak informuje Pałucki, budowa Centrum kosztowała 2 600 tys. zł, zaś wyposażenie około 2 mln zł.

Centrum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-15.00. Do końca roku zwiedzanie jest bezpłatne; w nowym roku bilet kosztować będzie najprawdopodobniej około 4 zł. Obecnie tworzony jest program Centrum na przyszły rok.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz

 

Zobacz też: