Miłosne gody dzików


Miłosne gody dzików: artykuł nr 1760

2006-01-05 20:10:01 Ciekawostki

W zachodniopomorskich lasach rozpoczęły się miłosne gody dzików, tzw. huczka. Lochy, bardzo wybredne w wyborze partnera, już przed świętami krążyły po lesie szukając dorodnego odyńca. Teraz samice połączyły się w niewielkie stadka (6-10 sztuk) i ani na krok nie odstępują swojego pana. To ma być recepta na zdrowe dzieci. Młode dziki przyjdą na świat na przełomie maja i czerwca - informuje "Głos Szczeciński".

Huczka to piękny czas dla zwierząt. "W grę wchodzą hormony, geny i siła fizyczna. "Dziki są bardziej inteligentne i delikatniejsze, niż np. jelenie; odyńce nie walczą tak zaciekle o względy loch. Po prostu odganiają słabszego rywala i obywa się bez rozlewu krwi" - przekonują leśnicy.

Dziki podczas huczki nie tolerują ludzkiego towarzystwa. Dlatego flirtują w odludnych miejscach. Najczęściej spotkać je można na bagnach, oparzeliskach, łąkach, w ostępach leśnych i młodnikach. Tam nikt im nie przeszkadza.

Ciąża dzika trwa 18-20 tygodni. Locha daje w miocie przeważnie 4-6 prosiąt, ale starsze lochy mają nieraz po 8-9 sztuk młodych. Dzicza matka dba o warchlaki, rzadko od nich się oddala, a w razie niebezpieczeństwa broni ich zaciekle. Wtedy potrafi zaatakować nawet człowieka.

Dziki licznie zamieszkują zachodniopomorskie lasy. Według szacunków leśników i myśliwych żyje w nich około 25,5 tysiąca sztuk.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek