Zęby lisów pokazują, jak żyją te zwierzęta


Zęby lisów pokazują, jak żyją te zwierzęta: artykuł nr 395

2005-03-08 03:03:42 Leśnictwo

Lisy jedzą coraz więcej odpadków i śmieci, coraz częściej korzystają z sąsiedztwa człowieka. Wszystko to można stwierdzić na podstawie badań ich uzębienia.

Takie wyniki uzyskała w swoich pracach dr Elwira Szuma z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Zmiany w uzębieniu lisów, jakie zaszły w przeciągu ubiegłego stulecia, pokazują, że tryb życia tego gatunku zmienił się znacząco.

Więcej lisów korzysta z sąsiedztwa człowieka, żywiąc się na wysypiskach śmieci lub w innych miejscach, gdzie ludzie wyrzucają resztki jedzenia.

"Kiedyś - jeszcze kilkanaście lat temu - trudno było zaobserwować lisa w pobliżu gospodarstw domowych. Teraz mieszkańcy obserwują lisy również w centrum miejscowości, podchodzące pod nowo powstałe hotele, skąd codziennie do kontenerów wyrzucane są duże ilości odpadków z kuchni, a także odwiedzają gospodarstwa. Przypadki dokarmiania lisów przez gospodynie są mi znane" - wyjaśnia badaczka. Jednym z powodów zbliżenia się lisów do ludzi jest fakt, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła liczebność lisów w Polsce - wiążę się to m.in. z powszechnym wykładaniem do lasów szczepionki przeciwko wściekliźnie.

Równocześnie wzrost ilości miejsc z łatwo dostępnym pokarmem spowodował, iż lis zaryzykował zbliżenie się do człowieka dla możliwości korzystania z nowej, obfitej niszy pokarmowej.

"Świadczy to o tym, iż lis jest gatunkiem bardzo plastycznym, łatwo adaptującym się do szybko zmieniających się warunków środowiska" - uważa dr Szuma.

Źródło: Onet.pl Cały artykuł na stronie: http://info.onet.pl/1064110,16,1,0,120,686,item.html

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa