Topole przejdą operację zmiany płci


Topole przejdą operację zmiany płci: artykuł nr 4478

2007-04-23 19:57:26 Botanika

Rosnące w Pekinie topole płci żeńskiej przejdą operację zmiany płci, aby wyeliminować dokuczliwy puch topolowy - podały chińskie media. Topole są roślinami dwupiennymi, co znaczy, że na jednych osobnikach występują kwiaty tylko męskie, a na innych - żeńskie. Nasiona topoli otoczone są przypominającym watę puchem, który ułatwia im rozsiewanie się, ale stanowi czynnik pogarszający stan zdrowia alergików i astmatyków.

Specjaliści zajmujący się drzewami rozpoczęli w Pekinie, w którym rośnie ponad 300 tysięcy topoli, eksperymentalne iniekcje. Mają one zmienić płeć drzew, by skończyć z uciążliwymi kłębami białego puchu - podała chińska telewizja CCTV.

Do szpitali w Pekinie zgłasza cię coraz więcej pacjentów z astmą i alergiami, którzy cierpią w okresie unoszenia się topolowego puchu.

W Chinach niejeden raz próbowano zmieniać przyrodę. Ostatnio na terenie Tybetu wywołano sztuczne opady śniegu, by zapobiec klęsce suszy, która poważnie zagraża pastwiskom w północnej części regionu płaskowyżu Tybet-Qinghai (Cinghaj).

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki