Lepiej zrozumieć uwarunkowane genetycznie przyczyny chorób serca


Lepiej zrozumieć uwarunkowane genetycznie przyczyny chorób serca: artykuł nr 48852

2010-06-24 00:33:50 Medycyna

Od czasu zsekwencjonowania ludzkiego genomu upłynęło właśnie 10 lat. Potrzebne do tego techniki stały się doskonalsze, szybsze i tańsze. Zamiast w 13 lat, można zsekwencjonować genom w 13 godzin za pomocą odpowiedniej, zautomatyzowanej aparatury.

Geny to fragmenty DNA, które zawierają informację, pozwalającą organizmowi syntetyzować określone substancje chemiczne. Kierowany przez prof. Dudleya Pennella zespół z Royal Brompton Hospital chce zsekswencjonować cały genom (22 000 genów) u 10 000 pacjentów w ciągu najbliższych 10 lat, by się dowiedzieć, jakie zmiany i jaki sposób wpływają na ich stan zdrowia. Ma to pozwolić na lepsze rozpoznawanie chorób i bardziej dostosowane do konkretnego pacjenta leczenie.

Royal Brompton Hospital specjalizuje się w chorobach płuc oraz serca, toteż głównym celem ma być poznanie przyczyn chorób mięśnia sercowego - kardiomiopatii. Oprócz badań genomu (do czego wystarczy próbka krwi), pacjenci będą dokładnie badani metodą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI). W ramach nowego projektu pierwszy poddał się procedurze sekwencjonowania Fergus Walsh, dziennikarz naukowy BBC - nie stwierdzono u niego podwyższonego ryzyka cukrzycy, nowotworów ani chorób serca.

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny