XI Festiwal Nauki w Warszawie


XI Festiwal Nauki w Warszawie: artykuł nr 5037

2007-09-21 21:22:33 Ciekawostki

Przez 10 wrześniowych dni Warszawa stanie się stolicą wiedzy. Naukowcy z uczelni i instytucji naukowych zaprezentują setki wykładów na tematy od historii warszawskich feministek w XIX wieku do teleportacji. Ruszył XI Festiwal Nauki w Warszawie - największa impreza popularnonaukowa w Polsce, która od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród młodszych i starszych mieszkańców stolicy. Wśród ok. 500 festiwalowych imprez każdy znajdzie coś dla siebie. Chętni będą mogli dowiedzieć się więcej m.in. o ćmach, odchudzaniu, historii II Rzeszy, neutrinach, wierzeniach Azteków, glonach morskich i śródlądowych.

CO W TYM ROKU?

Organizatorzy zapraszają na wykłady, rozmowy, spotkania, warsztaty, pokazy, inscenizacje i debaty - w sumie kilkaset ciekawych imprez, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Oprócz nich organizatorzy Festiwalu proponują swym gościom zwiedzanie i poznawanie od środka uczelni wyższych, palcówek badawczych i innych instytucji, w których pracują ludzie nauki.

"Sytuacja kobiety w Warszawie w drugiej połowie XIX w." to jeden z wykładów przygotowanych przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Historycy wyjaśnią jak dążenia Polek do emancypacji pod koniec XIX stulecia zaowocowało przyznaniem im praw wyborczych po I wojnie światowej.

Na wykładzie "Kwantowa teleportacja: czy mamy już technolgię XXII wieku?" naukowcy z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą czym się różnią współczesne eksperymenty z teleportacją kwantową od wizji przenoszenia ludzi z miejsca na miejsce, którą można zobaczyć w filmach takich jak "Star Trek".

Żądni wiedzy goście Festiwalu będą mogli też wziąć udział w zajęciach praktycznych. Także one będą bardzo różnorodne. Muzeum Drukarstwa przygotowało np. zabawy graficzne pt. "Dłutem, piórkiem, rysikiem". Z kolei Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego pokaże jak we krwi psa można wykryć DNA groźnego pasożyta o nazwie babeszia.

Wśród imprez towarzyszących Festiwalowi znajdą się m.in.: Noc Badaczy (28 września), konkurs "Zapytaj badacza", Międzynarodowy Konkurs Unii Europejskiej "Narysuj Badacza", kawiarenki naukowe oraz Mały Festiwal Nauki, przeznaczony dla najmłodszych pasjonatów nauki, nawet w wieku przedszkolnym.

W organizację tegorocznej imprezy zaangażowanych jest kilkadziesiąt jednostek naukowych, warszawskich uczelni i ośrodków kulturalnych. Są to m.in.: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Medyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Warszawska Szkoła Fotografii, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, instytuty Polskiej Akademii Nauk (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, Centrum Badań Ekologicznych, Centrum Fizyki Teoretycznej, Instytut Archeologii i Etnologii, Instytut Badań, Instytut Biochemii i Biofizyki, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, Instytut Biologii Doświadczalnej, Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt, Instytut Fizyki, Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt, Instytut Geofizyki, Instytut Matematyczny, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Paleobiologii, Instytut Parazytologii, Instytut Podstawowych Problemów Techniki, Muzeum i Instytut Zoologii, Muzeum Ziemi, Centrum Badań Kosmicznych), Centrum Nauki Kopernik, Instytut Badawczy Leśnictwa, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Optyki Stosowanej, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Problemów Jądrowych, Miejski Ogród Zoologiczny, Kampinoski Park Narodowy, Państwowy Instytut Geologiczny, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Żydowski Instytut Historyczny, British Council Poland, Filmoteka Narodowa, Mensa Polska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Szkoła Festiwalu Nauki, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Festiwal zakończy się dyskusją "Granice eksperymentu medycznego", organizowaną z okazji 40. rocznicy dokonania pierwszego udanego przeszczepu serca.

Wydarzenie to stanowiło kamień milowy eksperymentów medycznych. "Od tego czasu przeprowadzono wiele zarówno udanych, jak też nie zakończonych powodzeniem eksperymentów, z których wiele stało się elementem rutynowej praktyki klinicznej. Co jakiś czas pojawiają się jednak informacje, budzące niepokój opinii publicznej o nieprawidłowościach związanych z wykonywaniem eksperymentów medycznych" - wyjaśniają organizatorzy.

Celem finalnej debaty będzie więc określenie, jaka jest obecnie rola eksperymentu klinicznego, według jakich zasad powinien być prowadzony i co należy robić, aby prawa pacjenta były w nim właściwie chronione. Odbędzie się ona 30 września o godz. 18.00.

PO CO POLAKOM FESTIWALE NAUKI?

Inicjatywa Festiwali Nauki w Warszawie narodziła się w 1996 roku w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW. Zapoczątkował ją prof. Davida Shugara - wybitny fizyk i biolog molekularny, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Gandawie, uważany za twórcę polskiej szkoły biofizyki molekularnej.

"W 1989 roku zaczęliśmy zmieniać polskie życie. Początkiem były wolności obywatelskie, demokratyczne zasady i instytucje. Jednak to nie wystarcza. Stoimy przed innym, może trudniejszym wyzwaniem. Jak spowodować, by w jednoczącej się Europie być równorzędnym partnerem, a nie jedynie robotnikiem bądź technikiem odtwarzającym cudze pomysły. Rozstrzygnie o tym konkurencyjność polskich produktów na światowych rynkach, a o niej - nie wysiłek fizyczny, a wkład myśli naukowej umiejętnie przetworzony przez technikę i technologię. Od poziomu nauki, jej wykorzystania i dobrego wykształcenia społeczeństwa zależeć będzie, czy będziemy rozumieli świat i umieli w nim działać. Festiwal Nauki to wkład środowiska naukowego w budowanie myślącej, lepszej Polski" - czytamy w manifeście programowym Festiwalu.

"Nauka poznaje człowieka i otaczającą go rzeczywistość zgodnie z wypracowanymi przez siebie metodami - piszą organizatorzy imprezy. - Chociaż nie odpowiada na wszystkie pytania, jakie myślący człowiek może sobie zadać, jest najbardziej uniwersalnym osiągnięciem ludzkości. Wykorzystywanie jej wyników zmienia życie każdego z nas i oblicze naszej planety. Dlatego uważamy, że wyniki badań naukowych, stosowane w nauce metody, ich możliwości i ograniczenia powinny być bardziej zrozumiałe dla wszystkich. Chcemy w przystępny sposób ukazać przydatność wiedzy oraz korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki właściwemu jej rozwojowi".

PRZYKŁADOWE IMPREZY TEGOROCZNEGO FESTIWALU NAUKI

Imprezy matematyczne: warsztaty programistyczne, pokaz "Cuda inteligencji komputerowej", pokazy robotów, warsztaty "Programowanie gier komputerowych", warsztaty symulacji komputerowej, wykład "Od chaosu do kosmosu. Czy czas ma czas?" oraz dyskusja "Kiedy wybuchnie pandemia grypy?".

Imprezy biologiczne: dyskusja "Częste mycie skraca życie", wykłady "Ból - jak powstaje i jak staramy się go powstrzymać", "Glony - piękne, groźne i... smaczne", "Jak mózg reguluje rozmnażanie się zwierząt?",. "Leworęczność - od badań mózgu do praktyki szkolnej", "ABC Bioenergetyki".

Imprezy humanistyczne: "Czy zdjęcie jest zwierciadłem duszy?", "Donosicielstwo w III Rzeszy i w krajach byłego bloku wschodniego - różnice i podobieństwa", "Pan Tadeusz" w tradycji narodowej", "Na kozetce u doktora Freuda", "Hip-hop i elektrofunk w Stanach i nie tylko", "Gdy rozum śpi budzą się upiory... Zjawy i monstra w czasach Oświecenia".

Imprezy fizyczne: "Czy istnieją szyfry nie do złamania i rozmowy nie do podsłuchania", "Wall Street przez pryzmat fraktali", "Płatki śniegu, krople deszczu", "Kwantowa teleportacja - czy mamy już technologię XXII wieku?".

W ramach Małego Festiwalu Nauki dla dzieci: "Jak pracuje Twój przewód pokarmowy?", "Budujemy piramidę żywieniową", "W krainie smaków i zapachów", "Ptasia Gra Migracyjna", "Fizyczna piaskownica".

Dokładny program Festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: http://festiwal.icm.edu.pl/2007/program/program.html#otwarcie Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, Urszula Rybicka

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek