Światowy Tydzień Mózgu między 10 a 16 marca 2014


Światowy Tydzień Mózgu między 10 a 16 marca 2014: artykuł nr 50006

2014-03-11 20:20:00 Ciekawostki

Dlaczego niektórzy z nas uzależniają się od hazardu? Czy można zrobić mózg ze skóry? Co słyszy sowa? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji „Światowego Tygodnia Mózgu”. Odbędzie się on między 10 a 16 marca.

Obchodzony w wielu krajach świata "Światowy Tydzień Mózgu" (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego działaniu w normie i patologii. W Polsce na najwięcej atrakcji w ramach „Tygodnia Mózgu” mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska.

W Warszawie wykłady będą się odbywały w siedzibie tygodnika "Polityka" między 10 a 14 marca o godz. 18. Prelegenci będą wyjaśniali m.in. jak rozmawiać z mózgiem, aby zdradził nam tajemnicę strachu, jakie genetyczne podstawy mają choroby mózgu.

W sobotę, 15 marca, na warsztaty i pokazy zaprasza Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. czy mysz może być zielona i jak badamy tajemnice mysiego umysłu. Na warsztaty można zgłaszać się do 10 marca za pośrednictwem strony: http://tydzienmozgu.nencki.gov.pl/program/warsztaty-2.html

Również w sobotę warszawski oddział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej organizuje Dzień Mózgu. Podczas wykładów, warsztatów i pokazów będzie można przekonać się czy możliwe jest oszukanie wykrywacza kłamstw, jak i po co badać mózg konsumentów, czy gry komputerowe to samo zło?

Bogaty pogram obchodów Tygodnia Mózgu przygotowała Polska Akademia Nauk w Poznaniu. Wykłady będą rozpoczynały się o godz. 17 między 10 a 14 marca. Jak zapowiadają organizatorzy - mają być transmitowane online na stronie: http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak mózg rozumie język migowy, jak rozwija się w trakcie życia człowieka, jak działa, gdy posługujemy się narzędziami, dlaczego tak trudno wydobyć się z matni uzależnień, dlaczego możliwe jest cierpienie bez bólu.

Drugie Wrocławskie Dni Mózgu organizują wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, Koło Naukowe Neuropsychologii oraz Interdyscyplinarne Koło Pomocy Neuropsychologicznej. Prelegenci będą wyjaśniali m.in. na czym polega świadome i nieświadome przetwarzanie emocji w mózgu, czy niemowlęta myślą o umysłach innych ludzi. Spotkania odbędą się w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Dawida 1 oraz w siedzibie SWPS przy ul. Ostrowskiego 30.

W Krakowie przez cały tydzień od godz. 17. będzie można wysłuchać wykładów w ramach wspólnego cyklu "Neurobiologia i medycyna – wykorzystanie wyników badań podstawowych w medycynie". Słuchacze przekonają się m.in. czy można się zarazić strachem, czy można zrobić mózg ze skóry. Wykłady będą odbywały się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33.

W Trójmieście Dni Mózgu odbędą się między 13 a 15 marca dzięki współpracy: Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

W czwartek, 13 marca, goście Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dowiedzą się, dlaczego niektórzy z nas uzależniają się od hazardu. Dr Jacek Buczny wyjaśni, dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na uzależnienie się od gier. Z kolei dr Małgorzata Gut opowie, co decyduje o tym, że jesteśmy praworęczni lub leworęczni. Czy stres matki podczas ciąży, powikłania okołoporodowe i wcześniactwo sprawia, że dzieci z takich ciąż częściej są leworęczne?

Goście Uniwersytetu Gdańskiego 14 i 15 marca poznają świat zmysłów ptaków i przekonają się np. co widzi bocian, co słyszy sowa, co czuje sęp. Poznają też rodzaje zaburzeń snu związane ze zmianami cyklu dobowego. Serię wykładów poświęconych działaniu mózgu zaprezentuje dr Wojciech Glac. Wyjaśni, co dzieje się w mózgu osób uzależnionych, dlaczego ludzie bywają źli, co dzieje się w mózgu, kiedy się boimy i czym różni się strach od lęku.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek