Ekologia, my i region w którym żyjemy


Ekologia, my i region w którym żyjemy: artykuł nr 6077

2009-01-12 12:05:41 Ekologia

Aż 9 z 15 finałowych prac w konkursie Ekologia, my i region w którym żyjemy organizowanym przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe poświęconych było tematyce leśnej. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Jagodnem pracą na temat wielofunkcyjności lasu.

Leśnicy RDLP w Radomiu mają swój udział w turnieju, fundując każdego roku nagrody dla najlepszych prac o tematyce leśnej. W XVIII edycji  konkursu „Ekologia, my i region w którym żyjemy” wzięło udział 43 szkoły. Uczestnicy musieli najpierw wykonać plakat na jeden z wybranych tematów przyrodniczych.

Finał z udziałem 15 drużyn odbył się w auli Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zaimprowizowano także galerię najlepszych prac konkursowych. Jak się okazało te najciekawsze poświęcone były bogactwu świętokrzyskich lasów i wielofunkcyjności gospodarki leśnej. Reprezentacje szkół musiały dodatkowo rozwiązać test dotyczący parków krajobrazowych, rezerwatów i szeroko pojętej ekologii. Po podsumowaniu wyników zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Jagodnem.

Zwycięzcy konkursu otrzymali sprzęt fotograficzny i turystyczny. Ci, którzy wybrali tematy związane z lasami i leśnictwem otrzymali dodatkowo nagrody ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Wręczając je, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w RDLP Radom Zdzisław Jankowski podkreślił, że bardzo cieszy tak jednoznaczne skojarzenie przez młodzież lasów z ekologią. – Bardzo pozytywnie zaskakuje wysoki poziom prac, zastosowanie interesujących technik wyrazu artystycznego i szeroka wiedza na temat wielofunkcyjnej gospodarki leśnej – dodał. Autorzy najlepszych prac o tematyce leśnej otrzymali sprzęt DVD umożliwiający prezentację w szkolnej pracowni filmów o życiu lasu. Nagrodami były również albumy i wydawnictwa poświęcone lasom RDLP w Radomiu. – Wyniki konkursu „Ekologia, my i region w którym żyjemy” to namacalny dowód, że środki i wysiłek w prowadzenie edukacji leśnej to dobra inwestycja, która zaczyna procentować – podsumował dyrektor Jankowski.

Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem odbiera nagrodę za najlepszą pracę o tematyce leśnej

Na zdjęciu: Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem odbiera nagrodę za najlepszą pracę o tematyce leśnej.

Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii