Kleszczy może być więcej niż w minionych latach


Kleszczy może być więcej niż w minionych latach: artykuł nr 618

2005-04-30 04:04:19 Zoologia

W tym roku nieco wcześniej niż w latach poprzednich w lubuskich lasach pojawiły się kleszcze. Zdaniem leśników, pajęczaków tych może być tym razem znacznie więcej niż w minionych latach. Dzięki korzystnej dla nich pogodzie, kleszcze bez problemów przetrwały zimę. W tym roku w niektórych miejscach lubuskiego pierwsze kleszcze były już aktywne na początku kwietnia. Zwykle pajęczaki te pojawiają się dopiero w końcu kwietnia i na początku maja. Ich tegoroczna aktywność oznacza, że znakomicie przezimowały w leśnej ściółce - m.in. dzięki niezbyt niskim temperaturom i dość długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej.

Są niewielkie i niepozorne, ale mogą być groźne dla ludzi. Roznoszą bowiem niebezpieczne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Na pierwszą z nich nie ma szczepionki, a leczenie jest długie i skomplikowane. Natomiast przed zapaleniami może uchronić nas szczepienie.

"Każdy, kto wybiera się do lasu, powinien przygotować się na spotkanie z kleszczem. Odpowiednie ubranie - długie buty, czapka i szczelne okrycie całego ciała częściowo zabezpieczą nas przed tymi owadami. Zaleca się także stosowanie środków odstraszających owady. Po powrocie do domu powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy nie +złapaliśmy+ kleszcza" - mówi rzeczniczka lubuskiego Sanepidu Jowita Żurawska.

Źródło: www.NaukawPolsce.pap.pl i www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii