USG foki z Helu w łonie swojej matki - film video


USG foki z Helu w łonie swojej matki - film video: artykuł nr 6651

2010-03-04 02:52:42 Zoologia

W Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu urodzą się w marcu foki szare. Dzięki nagraniom badania USG już teraz można oglądać, jak wygląda mała foka w łonie swojej matki - informuje Paweł Średziński z WWF Polska. Sprzęt USG zakupiony był w ramach projektu WWF Polska.

W tym roku w helskim fokarium spodziewane jest przyjście na świat czterech fok. Po kilku miesiącach spędzonych w Helu, zostaną one wypuszczone do Bałtyku, gdzie będą mogły żyć w naturalnym środowisku.Na nagraniu widać poruszający się w macicy płód foki. Jej matką jest Unda Marina, samica, która na stałe mieszka w helskim fokarium.

Paweł Średziński przypomina, że nowe pokolenie bałtyckich fok co roku przychodzi na świat w lutym i marcu. Foki rodzą swoje młode na brzegu lub na lodzie. Niemowlęce futro, które foki gubią po pierwszych trzech tygodniach życia, jest kremowo-białe. W tym czasie matka karmi swoje potomstwo bardzo tłustym mlekiem, dzięki któremu młode gromadzą zapasy na pierwsze samodzielne tygodnie życia. Następnie matka opuszcza młode, które pozostaje na lądzie przez kolejne 2-3 tygodnie. Po tym czasie, gdy małe foki zaczynają był głodne, zanurzają się po raz pierwszy w życiu w wodzie, aby samodzielnie poszukać jedzenia.

Foka szara jest gatunkiem narażonym na wyginięcie i jest w Polsce objęta całkowitą ochroną. Projekt na rzecz ochrony bałtyckich fok szarych w Polsce prowadzi WWF. Stacja Morska UG w Helu jest partnerem projektu.

"Foka szara, niegdyś liczna na polskim wybrzeżu, jest tu dziś rzadkim gościem - zauważa Średziński. - Dlatego WWF prowadzi projekt, który pomoże wrócić foce na nasze plaże."

Zakup ultrasonografu, który już pomaga w diagnostyce zdrowia fok był możliwy dzięki realizacji projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii