Konkurs: Nazwij swoją asteroidę


Konkurs: Nazwij swoją asteroidę: artykuł nr 6405

2009-09-30 22:10:24 Ciekawostki

Krąży w odległości 27 minut 18 sekund - ok. 491279407,34 km - od Ziemi. Jest widoczna na porannym niebie, w gwiazdozbiorze Lwa, blisko planety Wenus. O tym, jak będzie nazywać się asteroida nr 66189 zadecydują dzieci z Polski w konkursie Centrum Nauki Kopernik.

Asteroidę tą odkrył niedawno wenezuelski naukowiec Orlando Naranjo. W ramach Światowego Roku Astronomii zaproponował on dzieciom z różnych krajów świata, by nazywały odkryte przez niego małe planety. O nazwanie asteroidy 66189 poprosił dzieci z Polski.

Centrum Nauki Kopernik ogłasza więc konkurs dla dzieci do 16 roku życia na nazwę i wymyślenie wiążącej się z nazwą historii, która stworzyłaby tożsamość asteroidy 66189. Treść oraz forma historii dowolna: może być komiks, krótkie opowiadanie, filmik lub audycja radiowa. Liczy się pomysł i wyobraźnia.

Jury. Prace będzie oceniać jury, w skład którego wejdą m.in.: Agata Nowicka ENDO, Tomasz Kołodziejczak (pisarz science-fiction), Andrzej Maleszka (reżyser „Magicznego Drzewa”).
Nagrody: Zwycięska nazwa stanie się oficjalną nazwą asteroidy i zacznie funkcjonować na atlasach nieba. Jej autor otrzyma także profesjonalny teleskop.

20 finalistów i zwycięzca zostaną zaproszeni na bezpośrednie połączenie radiowe z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, podczas której poinformują astronautów o nowej nazwie asteroidy nr 66189, będą mogli też z nimi porozmawiać.

Finaliści zostaną narodzeni  książkami ufundowanymi przez Naszą Księgarnię („Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu” oraz „Jerzy i tajny klucz do wszechświata” Lucy i Stephena Hawkinga).  Na wszystkich czekają też nagrody-niespodzianki.
Centrum Nauki Kopernik czeka na prace opisujące asteroidę wraz z nazwą do 24 października pod adresem mailowym asteroida@kopernik.org.pl (pliki w formacie Word, PDF, audio, video, JPG).

Szczegóły konkursu oraz regulamin: http://www.kopernik.org.pl/niebo_nad_warszawa/

Ogłoszenie wyników konkursu oraz połączenie z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną nastąpi 26 października.

Konkurs na nazwę asteroidy nr 66189 to część projektu Centrum Nauki Kopernik – Niebo nad Warszawą.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek