Carol Greider, Elizabeth Blackburn i Jack Szostak - laureaci medycznego Nobla 2009


Carol Greider, Elizabeth Blackburn i Jack Szostak - laureaci medycznego Nobla 2009: artykuł nr 6415

2009-10-05 18:27:56 Medycyna

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny - Carol Greider, Elizabeth Blackburn i Jack Szostak (wszyscy z USA) - wyjaśnili zjawisko kluczowe dla zrozumienia procesów starzenia się komórek oraz rozwoju nowotworów. Akademia Szwedzka ogłosiła nazwiska zdobywców nagrody w poniedziałek w Sztokholmie.

Elizabeth Blackburn (Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco) i Jack Szostak (Instytut Medyczny Howarda Hughesa w Bostonie) odkryli, że struktury o nazwie - telomery chronią DNA w zakończeniach chromosomów przed skracaniem się w trakcie podziałów. Zjawisko to zapobiega systematycznej utracie cennego materiału genetycznego. Skracanie się telomerów jest jedną z istotnych przyczyn starzenia się komórek.
Badaczki Carol Greider (Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore) razem z Elizabeth Blackburn zidentyfikowały enzym - telomerazę, która odpowiada za wydłużanie telomerów. Nadmierna aktywność telomerazy może sprawić, że wadliwe komórki staną się nieśmiertelne i zapoczątkują rozwój nowotworu.

Nagroda w wysokości 10 mln koron szwedzkich (1,42 mln dolarów) zostanie podzielona równo między laureatów.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny