Białko Rtp801 odpowiedzialne za rozedmę płuc


Białko Rtp801 odpowiedzialne za rozedmę płuc: artykuł nr 6802

2010-05-24 15:34:31 Medycyna

Białko o nazwie Rtp801 jest odpowiedzialne za rozwój ciężkiej choroby płuc pod wpływem dymu tytoniowego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Ich zdaniem Rtp801 może stać się dobrym celem terapii rozedmy.

Rozedma to nieodwracalny stan zwiększonej objętości przestrzeni powietrznych płuc, z zanikiem elementów sprężystych, pękaniem tzw. przegród międzypęcherzykowatych i zmniejszeniem liczby naczyń włosowatych płuc. Główne objawy tej choroby to suchy kaszel, duszność nasilająca się po wysiłku, sinica, i niewydolność prawokomorowa serca. Chorują głównie mężczyźni w wieku 40-60 lat, przede wszystkim palacze.
Rubin Tuder wraz z zespołem z University of Colorado at Denver odkrył, że białko o nazwie Rtp801, o którym wiadomo że odpowiada za nasilanie obumierania komórek pod wpływem stresu oksydacyjnego (inaczej tlenowego), jest nadaktywne w komórkach płuc ludzi z rozedmą i myszy narażonych na działanie dymu tytoniowego.

Kiedy naukowcy w warunkach laboratoryjnych doprowadzili do zwiększonej produkcji białka Rtp801 w płucach myszy, u zwierząt doszło do zapalenia płuc, nasilonego stresu tlenowego i obumierania komórek. Z kolei kiedy pozbawili myszy genu kodującego Rtp801 zwierzęta stały się odporne na uszkodzenia płuc pod wpływem przewlekłego działania dymu tytoniowego.

Zdaniem autorów pracy wyniki ich badań wskazują, że Rtp801 może być wskaźnikiem stresu oksydacyjnego w komórkach i białkiem odpowiedzialnym za uszkodzenia płuc pod wpływem dymu tytoniowego.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny