Podtlenek azotu trzecim znaczącym gazem cieplarnianym


Podtlenek azotu trzecim znaczącym gazem cieplarnianym: artykuł nr 6718

2010-04-09 00:32:39 Ekologia

Topnienie wiecznej zmarzliny powoduje uwalnianie do atmosfery podtlenku azotu znanego jako gaz rozweselający. Jest to gaz cieplarniany, którego obecność w dużych ilościach odkryto w Arktyce - podaje agencja Reuters, powołując się na wyniki badania opublikowanego w "Nature Geoscience".

Naukowcy sygnalizują w swojej pracy, że wzrost emisji tego gazu jest skutkiem topnienia wiecznej zmarzliny, która zajmuje około 25 proc. lądu na półkuli północnej. Emisje tego gazu zmierzone w Zackenbergu we wschodniej Grenlandii skoczyły 20-krotnie, do poziomu, który dotychczas był spotykany tylko w lasach tropikalnych.
Naukowcy z Danii i Norwegii badali tereny w Kanadzie i norweskiej prowincji w Arktyce obejmującej swym zasięgiem archipelag Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen.

Podtlenek azotu jest trzecim znaczącym gazem cieplarnianym, będącym efektem działalności człowieka. Na pierwszym miejscu jest dwutlenek węgla, a na drugim - metan. Wzrost emisji podtlenku azotu może przyczyniać się do zwiększenia ilości burz pisakowych, powodzi, fal gorąca i podnoszenia się poziomu morza.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii