Szóste Głosowanie Internautów rozstrzygnięte: Szary błękit nieba


Szóste Głosowanie Internautów rozstrzygnięte: Szary błękit nieba: artykuł nr 6847

2010-06-23 23:20:25 Ekologia

W szóstym Głosowaniu Internautów oddano ponad 3000 głosów na 423 zdjęcia! To rekordowa liczba głosów oddanych w jednym tylko tygodniu na zdjęcia w tegorocznej edycji konkursu. Głosujący mieli kilku faworytów, a rywalizacja do ostatnich chwil była wyrównana. Ostatecznie Zdjęciem Tygodnia została praca pt. "Szary błękit nieba", którą wykonał Jacek Niewczas.

Jacek Niewczas, 35-letni mieszkaniec gminy Płoty, fotografią zajmuje się hobbystycznie. Pasjonuje go fotografowanie o poranku, jego ulubionym motywem jest mgła. O "Ekologii w Obiektywie" dowiedział się od znajomego, zawodowego fotografa, który także przesłał swoje prace na konkurs. Prawie każde zdjęcie, które wykonuję, przetwarzam cyfrowo. Kreuję i tworzę rzeczywistość jak chcę ją widzieć. Może czasem przesadzam: niektórym zdjęcia mogą wydawać się zaskakujące - mówi z uśmiechem zwycięzca.

"Szary błękit nieba", zdjęcie, które zdobyło sympatię Internautów, zostało także docenione przez nasze Jury. - Tym razem internauci wybrali zdjęcie pełne poezji i melancholii. -  mówi Magdalena Machinko-Nagrabecka, Koordynator Programu GLOBE w Polsce z ramienia UNEP/GRID-Warszawa. - Autorowi udało się uchwycić specyficzny nastrój chwili, którą cechuje ulotność, zwiewność, lekkość, piękno, cisza, spokój, łagodność i harmonia. Mgła - prawie mistyczne zjawisko jest wdzięcznym tematem i potrafi wpływać na krajobraz. Szpaler przydrożnych drzew znakomicie nadaje się do uzyskania efektu stopniowego zanikania ostrości widzenia przedmiotów aż do plamy trudnej do rozpoznania, co sprawia, że zdjęcie obiektów jest nastrojowe i trochę magiczne. Mgła łagodzi czerń wraz z odległością, budując nastrój i tajemniczość zdjęcia. Otulone nią drzewa rosnące wzdłuż polnej drogi zapraszają na spacer wśród budzącej się ze snu przyrody. Nawet postawione przez człowieka ogrodzenie zdaje się nie zakłócać harmonii natury. Zdjęcie pokazuje zadrzewienia sródpolne (przydrożne), będące ważnym elementem ochrony różnorodności gatunkowej. Spełniają one istotne funkcje krajobrazowe i tworzą zróżnicowane warunki umożliwiające zachowanie różnorodności flory i fauny pełniąc rolę ostoi dla wielu zwierząt. Zachowajmy te piękne miejsca dla przyszłych pokoleń nie tylko na zdjęciu!

Szary błękit nieba Jacek Niewczas

Do niedzieli 27 czerwca trwa ostatnie, siódme Głosowanie Internautów na Zdjęcie Tygodnia.  Fotografie nadesłane w dniach 14-19 czerwca br. można oceniać na stronie www.ekologiawobiektywie / Galerie / 7 tydzień. Wyniki tego głosowania poznamy w środę 30 czerwca.

Główne Głosowanie Internautów, w którym wezmą udział wszystkie prace nadesłane w terminie 4 maja - 19 czerwca, rozpocznie się w najbliższy poniedziałek i potrwa do 11 lipca. Po zakończeniu głosowania fotografie zostaną poddane ocenie profesjonalnego Jury w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Magdalena Machinko-Nagrabecka, Dariusz Majgier, Chris Niedenthal, Zbigniew Włodarski, Monika Lechowska.

Dziękujemy wszystkim za przesyłanie zdjęć, komentowanie oraz głosowanie na ulubione fotografie.

Na stronie www.ekologiawobiektywie.pl w zakładce Rozrywka dostępne są dodatkowe atrakcje - e-kartki ze zwycięskimi zdjęciami, fotopuzzle oraz kolorowe animacje promujące proekologiczne postawy. Zapraszamy!
 
Szczegóły na www.ekologiawobiektywie.pl
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii