Bociany - kanibale?


Bociany - kanibale?: artykuł nr 802

2005-06-07 21:38:43 Ciekawostki

Zachowanie zwierząt czasami wydają się ludziom niezrozumiałe, a nawet szokujące. Spotkało to jednego z czytelników serwisu "Nauka w Polsce", Roberta Steczkiewicza. Przysłał on do redakcji e-mail, w którym opisał nietypowe reakcje bocianów. "Od kilku lat na naszej posesji znajduje się bocianie gniazdo, do którego co roku powracają ptaki. Przez te lata obserwowałem jak je naprawiają, powiększają, jak bronią go, jak dbają o młode. Pewnego lata miały 5 młodych. Wyrzuciły z gniazda dwoje - najstarsze i najmłodsze. W tym roku stało się coś, co wprawiło mnie w osłupienie.

Samica zjadła swego bocianka. Czy jest to naturalne u tych ptaków? Co je skłania do takiego zachowania?" - pyta.

Według dr Wojciecha Kani z Zakładu Ornitologii PAN w Gdańsku, wyrzucanie z gniazda jaj oraz słabych lub chorych (np. zarażonych pasożytami) piskląt jest u bocianów zachowaniem normalnym, podobnie jak zjadanie swoich martwych dzieci. To drugie zjawisko nazywa się kronizmem (od greckiego ojca bogów Kronosa, który w obawie o utratę władzy na rzecz potomków pożerał ich wkrótce po urodzeniu).

"Bociany oczywiście nie kierują się podobną motywacją. Dla nich pisklę nieruchome lub niemrawe nie jest dzieckiem, lecz zdobyczą. Zjadając je zaoszczędzają czas, który mogą przeznaczyć na zajmowanie się zdrowym potomstwem" - wyjaśnia ornitolog.

Jak zaznacza Kania, powody wyrzucania jaj nie zawsze są jasne, czasami stanowi to przypadkowy skutek walk o gniazdo."

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek