Barszcz Sosnowskiego - upiorna roślina!


Barszcz Sosnowskiego - upiorna roślina!: artykuł nr 1066

2005-08-10 20:18:38 Botanika

Wielkie kwiatostany, ciekawie powycinane liście, grube łodygi rosnące do czterech metrów. Barszcz Sosnowskiego jest nie tylko ozdobą, ale i wyjątkowo niebezpieczną rośliną - informuje "Gazeta Poznańska". Kijewo jest małą popegeerowską wsią położoną niedaleko Środy Wlkp. Parę bloków, kilka domów i pałac otoczony parkiem. A w tym parku rośnie, tworząc zielony gaik, barszcz Sosnowskiego. Roślina ta zawiera w soku silnie „parzącą″ substancję, działającą na skórę człowieka jak kwas solny.

Około trzymetrowe rośliny porastają również pobocze tuż za przystankiem autobusowym.

Brama do parku jest otwarta na oścież, ale jak informują mieszkańcy Kijewa, nikt tam nie chodzi. Wszyscy wiedzą, jak niebezpieczny jest barszcz Sosnowskiego. Jednak zupełnie bez ofiar się nie obywa. Parę lat temu syn Krystyny Góreckiej poparzył się dotkliwie sokiem rośliny. "Był wtedy dzieckiem. Poszedł bawić się z kolegą do parku, jak to dzieci, i skończyło się na tym, że musieliśmy go zabrać do szpitala. Cały był poparzony" – wspomina na łamach gazety pani Górecka.

Barszcz jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ nie tylko przyciąga uwagę pięknymi kwiatami, ale jego działanie nie jest odczuwalne ani widoczne w momencie kontaktu z rośliną, lecz w okresie późniejszym. Tak oto złośliwa roślina spokojnie czyha na podróżnych czekających na autobus. Można także natknąć się na nią przy blokach - pisze "Gazeta Poznańska".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Paweł Górowski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki