Powsiński ogród zaprasza do arboretum


Powsiński ogród zaprasza do arboretum: artykuł nr 1394

2005-10-20 13:21:28 Botanika

Późną jesienią w powsińskim Ogrodzie Botanicznym PAN warto przespacerować się po arboretum - ogrodzie dendrologicznym, gdzie dużą atrakcję stanowią gatunki drzew iglastych normalnie rosnące w dużo cieplejszym klimacie - zachęca pracownik Ogrodu, Wojciech Dmuchowski.

Są wśród nich jodła olbrzymia, pochodząca z Ameryki Północnej, dorastająca w swoich naturalnych siedliskach nawet do 90-100 m, północnoamerykańska jodła szlachetna i jej odmiana błękitna, niebieska odmiana jodły hiszpańskiej, cedrzyniec kalifornijski, cedr libański i chińska sosna Bungego o unikalnej, cienkiej, łuszczącej się jak u platanów jasnej korze.

"Kiedy na dworze robi się coraz chłodniej, polecamy zajrzeć do szklarni ekspozycyjnej +Zielony Raj+, gdzie widok kipiącego i zielonego życia jest wprost niesamowity" - mówi Dmuchowski.

Jak opowiada, szczególnie pięknie prezentuje się rozpoczynająca kwitnienie kolekcja kamelii. "Są to rośliny o kwiatach nieco przypominających róże. Kolekcja nasza liczy obecnie ponad 30 odmian. Różnią się one między sobą kolorem, pełnością i budową kwiatów" - mówi.

Oglądać można także wielobarwne i różnokształtne storczyki. Obecnie kwitną takie rodzaje jak: oncidium, falenopsis czy dendrobium.

Ogród Botaniczny PAN w okresie jesienno-zimowym jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele, od godz. 10.00 do 15.00. Ogród nie będzie czynny 1 listopada. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł;, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki