Kormorany budzą niepokój rolników


Kormorany budzą niepokój rolników: artykuł nr 1413

2005-10-24 22:33:54 Zoologia

Tysiące kormoranów, które pojawiły się w okolicach zalewu Jeziorsko, wzbudzają niepokój miejscowych rolników. Obawiają się oni, że ptaki mogą roznosić wirusa ptasiej grypy. Zdaniem ornitologów, może tak być, choć ptaki przyleciały znad Mazur - pisze "Dziennik Łódzki".

"Ptaki wszystkich gatunków mogą się zarazić ptasią grypą" - uważa Tomasz Janiszewski z katedry bioróżnorodności na Uniwersytecie Łódzkim.

 "Jeziorsko jest szczególnym akwenem w naszym województwie. Biorąc pod uwagę liczbę ptaków wodno-błotnych, prawdopodobieństwo pojawienie się zarażonego wirusem ptaka jest tu zdecydowanie większe niż gdzie indziej".

"Boję się kormoranów i dzikich gęsi. Na polach rozstawiamy strachy, żeby ptaki nie siadały"" - mówi Helena Wachowska z Brodni pod Pęczniewem.

Szef stawów hodowlanych w Pęczniewie bardziej niż ptasiej grypy obawia się jednak... żarłoczności kormoranów. "Musimy je jakoś przepłoszyć ze stawów" - skarży się na łamach "Dziennika Łódzkiego" Tomasz Igiel.

"Na razie w ruch poszły armatki hukowe. Nie jest to jednak do końca skuteczny sposób pozbycia się nieproszonych gości. Kormorany szybko przyzwyczajają się do hałasu. Potrafią podejść bardzo blisko armatki, gdy chcą złapać rybę". PAG

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii