Rzadkie gatunki ptaków odpoczywają w rezerwacie Stawy Przemkowskie


Rzadkie gatunki ptaków odpoczywają w rezerwacie Stawy Przemkowskie: artykuł nr 1499

2005-11-08 13:19:23 Zoologia

Rzadkie gatunki ptaków, zatrzymujących się na postój w czasie przelotów do ciepłych krajów, można obecnie obserwować w Rezerwacie Stawy Przemkowskie (Dolnośląskie).

"To niezwykła okazja, aby zobaczyć takie ciekawostki ornitologiczne jak np. w ogóle nie gniazdująca w Polsce czapla biała" – mówi Lucjan Zawadzki z Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Rezerwat, który wchodzi w skład Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, zasiedlony jest przez ok. 150 gatunków ptaków.

„W czasie jesiennych migracji przybywa tu dodatkowo około 250 gatunków ptaków, w tym niektóre z nich w liczbie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy sztuk” – podkreśla przyrodnik.

W tym roku można obserwować liczne stado czapli białej, która w drodze od ujścia Dunaju na zachód właśnie w Przemkowie zatrzymała się na postój. Są także przybyłe z Azji stada gęsi zbożowej i białoczółki, liczące około 5 tys. sztuk. Ornitolodzy odnotowali również liczne zgromadzenie rzadkiego łabędzia krzykliwego.

„Te i inne gatunki ptaków, mając w okolicy Stawów Przemkowskich doskonałe warunki do żerowania, pozostaną tu do pierwszych mrozów. Inne, jak bielik, łabędzie nieme lub kaczki krzyżówki, pozostaną tu na zimę” - mówi Zawadzki.

Stawy Przemkowskie, tworzące od 1984 roku rezerwat, to prawdziwy raj dla ptaków. W skład rezerwatu wchodzi ok. 30 zbiorników wodnych, zajmujących powierzchnię blisko tysiąca hektarów. Są on siedliskiem ok. 150 gatunków ptaków, w tym bardzo rzadkich. Występuje tu np. najliczniejsza na Dolnym Śląsku kolonia czapli siwej gniazdującej w trzcinowiskach. Niektóre z ptaków, m.in. bąk, kania ruda i czarna, są zagrożone w skali Europy, a dwa – derkacz i kaczka podgorzałka – to gatunki zagrożone w skali świata.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii