Zrobią interes na trawie?


Zrobią interes na trawie?: artykuł nr 1514

2005-11-10 12:58:41 Botanika

NA polach pod Stepnicą być może będzie rosła indyjska trawa o nazwie miskantus. Ta egzotyczna roślina doskonale nadaje się do produkcji oleju napędowego, którą chcą się w Stepnicy zająć Niemcy. Inwestor uzależnia jednak wejście w interes od tego, czy będzie miał pod dostatkiem surowca. Potrzeba ok. 100 ton na dobę. W Polsce plantacje miskantusa można policzyć na palcach jednej ręki. Tymczasem na zachodzie Europy to obok wierzby krzewiastej i ślazowca pensylwańskiego jedno z bardziej popularnych źródeł pozyskiwania biomasy.

Ta egzotyczna trawa bardzo szybko rośnie (osiąga nawet 3,5 m wysokości), jest dosyć prosta w uprawie i co ważne plony można zbierać przez wiele lat.

Czy pomysł z produkcją oleju napędowego wypali, okaże się w grudniu. Do tego czasu gminy mają zebrać informacje o tym, ilu rolników byłoby zainteresowanych współpracą z niemiecką firmą. Na razie samorządowcy niewiele o niej wiedzą, poza tym, że inwestor ma dwa podobne zakłady w Niemczech i jeden w Meksyku. Nie bez powodu rozważa się budowę zakładu akurat w Stepnicy. Inwestor chce bowiem korzystać z tutejszego portu, by stąd olej wysyłać w świat barkami. Budowa zakładu nad Zalewem Szczecińskim ma kosztować ponad 12 mln euro.

Źródło: Kurier Szczecinski (fragmenty)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki