Przybywa elektrowni atomowych


Przybywa elektrowni atomowych: artykuł nr 1531

2005-11-13 20:41:47 Ekologia

W grudniu Czesi podejmą decyzję, gdzie wybudować nową elektrownię atomową. Nasi południowi sąsiedzi to kolejne państwo, które stawia na siłownie jądrowe.

Czesi - podobnie jak Polska - borykają się z problemem nadmiaru mocy produkcyjnych w energetyce. Pomimo to notowany na praskiej giełdzie koncern energetyczny CEZ (wytwarza prawie 60 proc. energii u naszych południowych sąsiadów) chce budować nową siłownię jądrową.

Czesi stawiają na energetykę jądrową z wielu względów. W eksploatacji tego typu zakładów mają już wieloletnie doświadczenie. Od 20 lat na Morawach pracuje elektrownia Dukovany. Niedawno uruchomiono zakład w Temelinie. Sześć reaktorów atomowych w obu elektrowniach pokrywa około 25 proc. czeskiego zapotrzebowania na prąd.

Bardzo ważnym argumentem za tego rodzaju siłowniami jest to, że produkują one prąd najtaniej. Paradoksalnie, ważne są również względy ekologiczne. - Elektrownie jądrowe to zakłady produkujące prąd najczyściej - przekonują Czesi. Z ich wyliczeń wynika, że dzięki obu elektrowniom Czechy emitują rocznie do atmosfery setki tysięcy ton mniej zanieczyszczeń.

Źródło: Gazeta.pl (fragmenty)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii