Sejm zakazał testowania kosmetyków na zwierzętach


Sejm zakazał testowania kosmetyków na zwierzętach: artykuł nr 154

2004-12-07 06:50:00 Nauka w Polsce i na świecie

Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o doświadczeniach na zwierzętach, który wprowadza całkowity zakaz testowania na zwierzętach kosmetyków i środków higienicznych, a także pozwala komisjom etycznym i inspekcji weterynaryjnej na kontrolę laboratoriów.

NAJLEPSZY KOMPROMIS

"Ta ustawa jest najlepszym z możliwych kompromisów między koniecznością przeprowadzania doświadczeń a słusznym interesem zwierząt" - mówi Joanna Senyszyn (SLD) z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wnioskującej o uchwalenie ustawy.

Ustawa dopuszcza używanie zwierząt do testów laboratoryjnych tylko w przypadku, jeśli jest to niezbędne dla ochrony zdrowia i życia ludzi i zwierząt i jeśli nie są dostępne alternatywne metody przeprowadzenia tego doświadczenia, np. na hodowlach tkankowych.

Laboratorium ma obowiązek zapoznać się z międzynarodowym dorobkiem naukowym, żeby nie powtarzać badań, które już wcześniej zostały wykonane. Ponadto hodowcy i dostawcy zwierząt laboratoryjnych muszą prowadzić ich dokładną ewidencję.

Komisje etyczne i inspekcja weterynaryjna będzie miała prawo nie tylko decydować o dopuszczalności danych badań, ale również kontrolować, czy przeprowadzane są one we właściwy sposób.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 354 posłów, przeciwnych było dwóch, 30 wstrzymało się od głosu.

Poprzednia ustawa o doświadczeniach na zwierzętach została w styczniu br. zawetowana przez prezydenta z uwagi na to, że nie zabraniała testowania na zwierzętach środków kosmetycznych i higienicznych i wyłączała komisje etyczne z nadzoru nad przebiegiem doświadczeń na zwierzętach.

Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach ma zastąpić rozdział 9 ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, dotyczący procedur doświadczalnych z użyciem zwierząt.

Uchwalenie przepisów, dostosowujących w tej dziedzinie prawo polskie do prawa wspólnotowego, wymagane jest przez Unię Europejską.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

6 grudnia 2004

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie