W Turcji nie doszło do zarażenia ptasią grypą między ludźmi


W Turcji nie doszło do zarażenia ptasią grypą między ludźmi: artykuł nr 1779

2006-01-10 14:22:52 Medycyna

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdzili po zbadaniu przypadków ptasiej grypy w tureckim mieście Dogubayazit, że nie doszło tam do przeniesienia się śmiertelnego wirusa z człowieka na człowieka - podają agencje Reuters i AP.

WHO potwierdziła jak dotąd cztery przypadki zarażenia się wirusem H5N1 w Turcji, w tym dwojga dzieci z Dogubayazit (wschodnia Turcja), które zmarły w zeszłym tygodniu.

"W chwili obecnej nic nie wskazuje, żeby doszło do zarażenia między ludźmi. Sytuacja jest podobna do obserwowanej dotychczas w Azji" - powiedział w poniedziałek szef misji WHO w Turcji Guenael Rodier, który uczestniczył w badaniach na wschodzie kraju.

Wszystkie dotąd potwierdzone przypadki to osoby, które zaraziły się przez bezpośredni kontakt z drobiem, jednak eksperci WHO z uwagą obserwują genetyczne zmiany wirusa, gdyż istnieje poważne zagrożenie, że zmutuje się on do niebezpiecznej formy.

Jak podkreślił Rodier, z każdą zarażoną osobą rośnie ryzyko mutacji wirusa do formy, która może przenosić się z człowieka na człowieka. JPR

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny