Wczesne wykrycie raka płuc gwarantuje dłuższe życie


Wczesne wykrycie raka płuc gwarantuje dłuższe życie: artykuł nr 4814

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Ogólnopolską Kampanię Edukacyjną "Rak płuca. Wczesne wykrycie = dłuższe życie" zainaugurowano we wtorek 24 października w Warszawie. Eksperci przekonują, że chorobę tę można dziś leczyć, o ile nie zlekceważymy niepokojących objawów.
Rak płuca jest najbardziej zabójczy wśród nowotworów złośliwych. "Co tydzień umiera na niego 400 Polaków. To jakby rozbiły się dwa samoloty" - podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej prof. Tadeusz Orłowski.

W skali roku nowotwór ten zabija prawie 20 tys. Polaków. "To więcej zgonów niż z powodu wszystkich innych nowotworów" - zaznacza Orłowski.

Tak wysoka śmiertelność wynika w dużej mierze z tego, że raka wykrywa się zbyt późno, gdy nie można już zastosować leczenia chirurgicznego, dającego największe szanse na zahamowanie lub znaczne opóźnienie rozwoju choroby. "Raka wykrywa się zbyt późno u ponad 80 proc. chorych" - alarmuje prof. Orłowski i ostrzega, że choroba rozwija się w sposób nieprzewidywalny. Już w ciągu roku może spowodować w organizmie zmiany niemożliwe do wyleczenia.

"Szanse przeżycia są za to spore w pierwszym stadium zaawansowania choroby" - mówi prof. Jan Skokowski, prezes Stowarzyszenia Ludzi Wyleczonych z Raka Płuca, inicjatora kampanii. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z grupy ryzyka jak najwcześniej zgłosiły się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleca podstawowe badania diagnostyczne - zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową. Na tej podstawie może skierować na konsultacje u specjalistów. Ci zlecają kolejne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć raka płuc.

W grupie ryzyka choroby są przede wszystkim palacze - czynni i bierni. Stanowią oni 95 proc. chorych z rakiem płuca. Dlatego przeciwdziałanie chorobie to przede wszystkim zapobieganie i walka z nałogiem" - podkreśla prof. Orłowski.

Na rozwój raka płuc bardziej niż przeciętnie narażeni są także ludzie po 40. roku życia, jedzący mało owoców i warzyw oraz mający w rodzinie chorych na nowotwór płuc. Im właśnie specjaliści zalecają szczególnie częste badania diagnostyczne.

"Niepokoić powinien także uciążliwy lub zmieniający charakter kaszel, częste infekcje dróg oddechowych, duszności bez przyczyny, zmęczenie i brak energii, ból klatki piersiowej lub okolicy barku, niewyjaśniona utrata wagi - wylicza prof. Skokowski.

Organizatorzy kampanii opracowali ulotki informacyjne z listą pytań na temat objawów raka płuc, które w czasie wizyty powinien zadać pacjentowi lekarz pierwszego kontaktu. Ulotki trafią do lekarzy w całej Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny