Bocianie gniazda


Bocianie gniazda: artykuł nr 2093

2006-03-10 09:23:19 Ciekawostki

Z obawy przed ptasią grypą wielu rolników chce niszczyć bocianom gniazda - informuje "Głos Szczeciński". "One przywloką śmiercionośną zarazę. Zdejmę i już, może odlecą gdzie indziej" - denerwuje się gospodarz spod Węgorzyna. Ptaki nie odlecą, a gniazda odbudują - uprzedzają ornitolodzy.

"Jeżeli bocian zastanie zniszczone gniazdo, przystąpi do jego remontu. Właśnie dlatego samiec przylatuje pierwszy. Ma wtedy czas na ewentualną naprawę pozimowych szkód. Do potencjalnych wandali chciałbym zaapelować, żeby nie niszczyli gniazd. Bociany przyniosą domostwom szczęście, a nie zarazę" - tłumaczy profesor Zygmunt Pielowski.

Niepokoje związane z ptasią grypą widać też w okolicach Łobza, Pyrzyc i na Pojezierzu Drawskim. Weterynarze przyjmują w tej sprawie sporo telefonów. Uspokajają przestraszonych gospodarzy, tłumaczą, że boćki nie zagrożą ich zagrodom.

Ludzie wiedzą jednak swoje.

"Chronię kury przed zarazą, dbam o nie. A jak bocian przywlecze wirusa, wybiją mi całe stadko. Dzwoniłam do nadleśnictwa, chciałam, by przenieśli gniazdo na jakiś słup, ale powiedzieli, że taka operacja jest dozwolona tylko do końca lutego. Takie przepisy. Co ja teraz zrobię?" - martwi się pani Stefania z okolic Drawienia.

Nasze boćki są blisko. Czekają teraz tylko na sprzyjające warunki pogodowe, żeby wystartować z południa Europy i zlecieć do domostw. Część ptaków może przelecieć nad objętą chorobą Turcją, ale to nie jest powód do paniki. "Bociany są bardzo odporne na ptasią grypę" - uspokaja profesor Pielowski. YY

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek