Chemia, środowisko i aktywność człowieka w rozwoju cywilizacji


Chemia, środowisko i aktywność człowieka w rozwoju cywilizacji: artykuł nr 4976

2007-09-06 12:50:21 Ciekawostki

Prof. Richard Ernst, laureat Nagrody Nobla z 1991 roku w dziedzinie chemii, będzie jednym z uczestników XI Międzynarodowej Konferencji Chemii Analitycznej – największego przedsięwzięcia kongresowego w tym roku na UMK. Weźmie w nim udział elita europejskiej i polskiej chemii - prawie 1200 osób, w tym 400 z zagranicy, z 39 krajów Ameryki Północnej, Azji, Australii, Afryki i Europy.

Konferencja odbywająca się w dniach 9-12 września pod hasłem „Chemia, środowisko i aktywność człowieka w rozwoju cywilizacji” połączona jest z jubileuszowym, 50 Zjazdem Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTCHem) i Stowarzyszenia Inżynierów Przemysłu Chemicznego. Głównym koordynatorem konferencji i zjazdu jest prof. Bogusław Buszewski, kierownik Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK.

Konferencja jest wielkim przedsięwzięciem organizacyjnym - w komitecie naukowym znalazło się ponad 30 naukowców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Włoch, Niemiec, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Węgier, Litwy, Grecji, Estonii, Portugalii i Izraela.

Na konferencji poruszane będą zagadnienia obejmujące zarówno chemię, jak i fizykę, biologię, medycynę, farmację, informatykę, inżynierię czy pedagogikę. Jedna z sesji dotyczyć będzie chemii medycznej, w tym badaniom nad diagnostyką raka (badania prowadzone przez interdyscyplinarny zespół naukowców, koordynowane w Toruniu). Jednym z wykładów otwierających konferencję będzie „Kosmos, chemia i pochodzenie życia” prof. Andrzeja Kusa, dyrektora Centrum Astronomii UMK.

Wśród uczestników oprócz prof. Richarda Ernsta ze Szwajcarii (Nagroda Nobla 1991 w dziedzinie chemii za rozwój metody badań za pomocą wysokorozdzielczego magnetycznego rezonansu jądrowego) znajdą się m.in. Główny Inspektor Ochrony Środowiska Kanady; Główny Inspektor Ochrony Środowiska - wiceminister Marek Haliniak oraz przewodniczący Wydziału Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Jurczak.

Integralną częścią zjazdu będą warsztaty szkoleniowe oraz wystawa sprzętu, akcesoriów i wydawnictw specjalistycznych z dziedziny chemii analitycznej, ochrony zdrowia i chemii środowiska (łącznie 38 wystawców krajowych i zagranicznych).

Przy okazji konferencji w Toruniu odbędą się także posiedzenia ważnych gremiów chemicznych – Europejskiego Stowarzyszenia Nauk Chemicznych i Molekularnych (EuCheMS – 8 września) oraz
Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk (11 września).

Podczas konferencji zostaną wręczone medale i wyróżnienia PTCHem za działalność naukową i popularyzatorską na rzecz polskiej chemii. Honorowe członkostwo PTCHem otrzyma prof. Jean Pierre Voiron z Uniwersytety Piotra i Marii Curie w Paryżu oraz jeden z najczęściej cytowanych polskich chemików prof. Mieczysław Jaroniec z Uniwersytetu Kent State w Ohio.

Uczestnicy poza obradami wezmą udział w bogatym programie imprez towarzyszących wysłuchają m.in. koncertów bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej oraz zespołu MultiCamerata w Katedrze św. Janów, wezmą udział w Biesiadzie Kujawskiej, zwiedzaniu Torunia i Muzeum Piernika oraz Zakładów Azotowych Anwil we Włocławku.

Ceremonia otwarcia rozpocznie się w Auli UMK 9 września o godz. 15.00 koncertem Bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej. O godz. 15.30 rozpocznie się wręczanie medali i nagród, a prof. Richard Ernst rozpocznie wykład „Rola nauki w rozwoju cywilizacji” o godz. 17.00.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek