Ptasia grypa w woj. lubuskim


Ptasia grypa w woj. lubuskim: artykuł nr 2096

2006-03-11 15:00:16 Medycyna

Drugie po Toruniu ognisko wirusa ptasiej grypy wykryto u łabędzia na osiedlu Warniki w Kostrzyniu nad Odrą (Lubuskie), w pobliżu przepompowni wody - poinformował na konferencji prasowej w sobotę wiceminister rolnictwa Marek Chrapek. U znalezionego w środę na brzegu rzeki Warty ptaka wykrycie wirusa typu H5 potwierdziło laboratorium w Puławach. Jak wyjaśnił Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, już w piątek wieczorem podjęte zostały procedury przyjęte w takich przypadkach, polegające m.in. na wyznaczeniu trzykilometrowej strefy zapowietrzonej oraz położeniu mat dezynfekcyjnych i oznakowaniu terenu.

"Lekarze weterynarii od rana jeżdżą po terenie, wchodzą do każdego gospodarstwa i liczą drób" - powiedział Jażdżewski. Dodał, że o wykryciu drugiego ogniska ptasiej grypy powiadomiono Komisję Europejską oraz władze Niemiec i Brandenburgii, landu sąsiadującego z województwem lubuskim (10 km strefa obszaru zagrożonego obejmie tereny niemieckie). Jażdżewski zaznaczył, że w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie znaleziono martwego łabędzia, znajdują się dwa nieduże gospodarstwa, w których jest 18 kur.

Powiedział, że wykrycie wirusa u dzikich ptaków nie powoduje automatycznej likwidacji drobiu domowego. Główny Lekarz Weterynarii zaapelował, aby w strefie zapowietrzonej mieszkańcy nie wypuszczali kotów z domu, a psy wyprowadzali na smyczy. "Jest to działanie prewencyjne" - podkreślił. Szef weterynarii nie wykluczył, że pojawią się kolejne przypadki ptasiej grypy w Polsce.

Źródło: IAR/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny