Świnoujście – trzecie ognisko ptasiej grypy


Świnoujście – trzecie ognisko ptasiej grypy: artykuł nr 2097

2006-03-11 15:01:37

W Świnoujściu stwierdzono kolejny w Polsce przypadek ptasiej grypy. Jak dowiedziała się nieoficjalnie reporterka RMF, chorobę wykryto o nurogęsi. Rano nadeszła informacja o wirusie H5 w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem. Sztab kryzysowy w Świnoujściu pracuje nad wyznaczeniem strefy zapowietrzonej. Na południowej konferencji prasowej Krzysztof Jażdżewski, główny weterynarz kraju, potwierdził, że łabędź znaleziony w Kostrzynie nad Odrą w Lubuskiem był zarażony szczepem H5 ptasiej grypy. Próbki pobrane od martwego ptaka przesłano do laboratorium w Puławach, które ma ustalić, czy chodzi o groźną odmianę H5N1.

"Ujście Warty" to jeden z największych obszarów koncentracji migrujących ptaków w Europie. W szczytowych jej okresach - zarówno jesienią, jak i wiosną - liczba przylatujących ptaków na tym terenie może sięgać kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

Laboratorium w Weybridge pod Londynem potwierdziło, że dwa pierwsze łabędzie znalezione w Toruniu zarażone były wirusem ptasiej grypy H5N1. Wcześniej tego wirusa wykryli naukowcy z Puław. Wczoraj na przystani AZS-u w Toruniu znaleziono piątego już martwego łabędzia.

Pobrano także próbki od żywych łabędzi z Torunia. Skierowano je na badania do laboratorium w Puławach. - One mają priorytet. Wyniki badań będą być może już w poniedziałek - tłumaczył Krzysztof Jażdżewski. Jeżeli okaże się, że ptaki są zarażone ptasią grypą, podjęta może zostać decyzja o ich wybiciu.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z