Kolejne przypadki ptasiej grypy na granicy z Polską


Kolejne przypadki ptasiej grypy na granicy z Polską: artykuł nr 2129

2006-03-16 22:58:39 Medycyna

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim poinformowało, że służby weterynaryjne graniczącej z Polską Brandenburgii (Niemcy) powiadomiły o stwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia ptaków dziko żyjących wirusem H5N1.

"W nadgranicznych niemieckich miejscowościach Criewen i Zeutzen, położonych na południe od miejscowości Schwedt, u trzech martwych łabędzi stwierdzono obecność wirusa" - napisano w przesłanym w środę komunikacie.

Pod koniec lutego znaleziono martwe ptaki zarażone wirusem H5N1 w tym samym rejonie.

Jak informuje WCZK starosta powiatu gryfińskiego, który sąsiaduje z niemieckim powiatem Schwedt, razem z powiatowym lekarzem weterynarii wytyczyli na obszarze gminy Chojna granicę strefy zapowietrzonej oraz skorygowali dotychczasowy przebieg granicy strefy zagrożenia. Strefa zagrożenia po wykryciu pierwszych przypadków wirusa w Brandenburgii objęła także obszar Polski.

W obszarze zapowietrzonym znalazły się dwie miejscowości Zatoń Dolna i Raduń, a do strefy zagrożenia włączono  miejscowości Krzymów i Grabowo.

Nowe okoliczności nie wymuszają potrzeby wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń dezynfekcyjnych na drogach - zapewniono w komunikacie. W obydwu strefach służby weterynaryjne rozpoczęły już kontrole hodowli drobiu, znakowanie terenu i informowanie ludności. MKI

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny