H5N1 w Strefie Gazy


H5N1 w Strefie Gazy: artykuł nr 2170

2006-03-24 14:53:29 Medycyna

Badania przeprowadzone w laboratoriach izraelskich potwierdziły obecność w należącej do Autonomii Palestyńskiej Strefie Gazy wirusa H5N1 wywołującego wysoce zaraźliwą, śmiertelną odmianę ptasiej grypy.

Wiadomość o tym podał w środę późnym wieczorem, po spotkaniu ekspertów izraelskich i palestyńskich, rzecznik izraelskiego ministra zdrowia.

Przeprowadziliśmy testy zgodne z procedurą i stwierdziliśmy, że wirus H5N1 jest obecny na jednej farm kurczaków w regionie Necarim" w Strefie Gazy - oświadczył rzecznik w wywiadzie dla izraelskiego radia wojskowego.

Necarim to dawna kolonia żydowska w pobliżu miasta Gaza, stanowiacego centrum Strefy. Została ona zlikwidowana wraz z innymi osiedlami żydowskimi w Strefie Gazy w sierpniu 2005 roku.

Esperci izraelscy i palestyńscy z zakresu medycyny, weterynarii i rolnictwa spotkali się w środę wieczorem w terminalu Erez, na granicy między Strefą i Izraelem. Tematem spotkania była współpraca w zwalczaniu wirusa H5N1 - sprecyzował rzecznik izraelski.

Kilka dni temu wirus H5N1 wykryto w Izraelu na fermach drobiu na pustyni Negew, w związku z czym władze izrelskie zadecydowały o uboju setek tysięcy ptaków hodowlanych. Izraelski resort rolnictwa w poniedziałek potwierdził obecność groźnego wirusa ptasiej grypy w trzech gospodarstwach hodowlanych na południu kraju.

Na fermach drobiowych kibuców Ein Haszlosza i Holit w pobliżu Strefy Gazy padło ponad 10 tysięcy sztuk indyków i kurcząt. Zarządzono tam kwarantannę i rozpoczęto masową likwidację setek tysięcy ptaków w zarażonych gospodarstwach.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny