Wirus H5N1 pochodzi z południowych Chin


Wirus H5N1 pochodzi z południowych Chin: artykuł nr 4275

2007-03-06 17:07:32 Medycyna

Groźny dla ludzi wirus ptasiej grypy H5N1 pochodzi z południowochińskiej prowincji Guangdong (Kuangtung) - uważają wirusolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Badania, na których oparli ten wniosek, opublikowane zostały w poniedziałek w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy przebadali 192 próbki wirusa H5N1 pochodzące z Azji i Rosji. Są przekonani, że południowe Chiny są pierwotnym epicentrum wirusa. Choć teraz istnieją także inne jego źródła, w swej podstawowej odmianie H5N1 stale powtarza się właśnie w Guangdong - piszą badacze.


Wirusolodzy są przekonani, że ich ustalenia będą pomocne w pracach nad skuteczną szczepionką przeciw ptasiej grypie. "Jeśli można kontrolować wirus u jego źródła, możliwa jest jego bardziej efektywna kontrola" - twierdzi profesor Walter Fitch, jeden z autorów badania.

Zespół naukowców, dowodzony przez Roberta Wallace'a, przyjrzał się również szlakom, jakimi H5N1 rozprzestrzeniał się wewnątrz Chin i poza ich granice. Doszli do wniosku, że w przeciwieństwie do Chin, Wietnam, Kambodża i Tajlandia wydają się jedynie absorbować szczepy H5N1, nie są natomiast ich źródłem.

Wirus H5N1, który pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej w 2003 r., może być zabójczy dla ludzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotychczas zmarło 167 osób zarażonych wirusem, najwięcej w Indonezji i Wietnamie. Chiny zarejestrowały kilkanaście śmiertelnych ofiar ptasiej grypy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny