Przychodzi na świat nowe pokolenie bocianów białych


Przychodzi na świat nowe pokolenie bocianów białych: artykuł nr 2648

2006-06-05 16:14:15 Zoologia

Przychodzi na świat nowe pokolenie bocianów białych. Przyrodnicy, zajmujący się życiem tych ptaków w Lubuskiem liczą, że ten rok, pomimo długiej zimy, będzie udany pod tym względem, a na pewno zdecydowanie lepszy od ubiegłego roku. Wówczas do regionu przyleciała tylko połowa gniazdujących w nim ptaków. Jak mówi prezes Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze Leszek Jeżak, ptaki zaczęły przychodzić na świat kilka dni później niż zwykle. To jednak nie powinno mieć wpływu na ich odchowanie. Najważniejsze, że nie było gwałtownych zmian pogody. Przed rokiem nawrót zimy spowodował, że doleciało do nas mniej ptaków i były problemy z lęgami. Teraz jest znacznie lepiej – zaznacza.

Jak dodaje, dowodem na to może być walka niektórych par o gniazda, a nawet wyrzucanie świeżo wyklutych młodych i jaj przez bardziej agresywne osobniki, chcące zająć gniazdo innych ptaków.

Z ostatnich szacunków zielonogórskiego LOK-u, zajmującego się m.in. ochroną bocianów, wynika, że biała odmiana tych ptaków ma w regionie 761 zasiedlanych co roku gniazd. Tylko w 2004 roku przyszło w nich na świat 2014 młodych boćków. Lubuskie nie należy do potentatów pod tym względem; najwięcej bocianów białych jest we wschodnich województwach.

W Lubuskiem bocianów jednak nie brakuje. Dowodem może być unikatowe na skalę kraju Muzeum Bociana w Kłopocie w gminie Cybinka. To wieś, którą bociany upodobały sobie od wielu lat. Co roku gniazduje tam ponad 30 par tych sympatycznych i lubianych w naszym kraju ptaków.

Jeżak zachęca do odwiedzenia tej miejscowości. W muzeum można obejrzeć ekspozycję poświęconą życiu bocianów, ich znaczeniu w kulturze, wybrać się na wycieczkę rowerową szlakiem bocianich gniazd z Kłopotu do Czarnowa.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii