W Karpatach cztery młode orły przednie opuściły gniazda


W Karpatach cztery młode orły przednie opuściły gniazda: artykuł nr 3029

2006-07-27 14:42:01 Zoologia

Cztery młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach gniazda w Karpatach - informuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła. Lęgi odbyły się tylko w czterech gniazdach: w trzech w Beskidzie Niskim i w jednym w Tatrach. W Karpatach jest około 30 stanowisk tego ptaka - mówi Stój. Jego zdaniem, przyczyną nieudanych tegorocznych lęgów były obfite opady deszczu na przełomie maja i czerwca.

"Właśnie wtedy pisklęta padły z przemoknięcia i wychłodzenia. Pisklęta miały wtedy tylko puch, a nie mają jeszcze piór właściwych. Puch wchłaniał wodę, która wychładzała młode organizmy i dochodziło do padnięć" - wyjaśnia ornitolog.

Młode orły do zimy będą przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata.

W ubiegłym roku gniazda opuściły jedynie dwa młode orły. Wtedy drapieżniki miały kłopoty ze zdobyciem pokarmu, gdyż było znacznie mniej gryzoni, głównie myszy, które stanowią podstawowy pokarm orłów. Ale np. w 2002 r. udane lęgi odbyły się w 14 gniazdach, a rok wcześniej gniazda opuściło 11 młodych drapieżników.

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Ptak gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii