Malaria, HIV i gruźlica w odwrocie


Malaria, HIV i gruźlica w odwrocie: artykuł nr 6673

2010-03-12 11:22:23 Medycyna

W ciągu najbliższych pięciu lat można położyć kres przenoszeniu się HIV z matki na dziecko, a w ciągu dziesięciu lat można wyeliminować zagrożenie malarią w większości krajów rozwijających się - twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią (GFATM).

W Afryce subsaharyjskiej malaria, AIDS i gruźlica są przyczyną 52 proc. śmierci kobiet w wieku rozrodczym i od 16 do 18 proc. dzieci. Jak przekonuje dyrektor wykonawczy GFATM Michel Kazatchkine, istnieje duża nadzieja, że odsetek w najbliższych latach wyraźnie się zmniejszy. Wszystko zależy jednak od utrzymania źródeł finansowania.
Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią jest organizacją międzynarodową dostarczającą środki 144 krajom, które z kolei prowadzą konkretne programy. Od 2002 roku dzięki współpracy partnerów GFATM udało się uchronić przed śmiercią prawie 5 mln mieszkańców krajów rozwijających się. Kazatchkine liczy na to, że wsparcie darczyńców umożliwi kolejne działania, które pozwolą znacznie zmniejszyć skalę problemu.

Na spotkaniu w Hadze, które odbędzie się 24 marca organizacja przedstawi plan na następne trzy lata. Decyzja o nakładach finansowych zostanie jednak podjęta dopiero w październiku na spotkaniu partnerów w Nowym Jorku.

Lwia część środków przekazywana jest przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Japonię. Walkę z chorobami nękającymi kraje rozwijające się aktywnie wspiera także fundacja współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa.

W ciągu ośmiu lat swojej działalności Fundusz zebrał ponad 19 mld dolarów, dzięki czemu 2,5 mln nosicieli wirusa HIV przeszło terapię antyretrowirusową i zapewniono leczenie sześciu milionom osób chorych na gruźlicę. Ponadto w regionach zagrożenia malarią rozdano 104 moskitiery nasączone środkami owadobójczymi. KOC

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny