Wielorybia ambra


Wielorybia ambra: artykuł nr 3129

2006-08-13 19:37:14 Ciekawostki

Dziesięcioletnia Melisa, spędzająca z rodzicami wakacje w Walii, znalazła na plaży wielorybią ambrę, nazywaną inaczej pływającym złotem. Znalezisko jest warte 3500 funtów. Ambra to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, stosunkowo rzadko spotykana w większych ilościach. Ma ona charakterystyczny, balsamiczny zapach i jest bardzo cenna dla przemysłu kosmetycznego. Producenci perfum używają jej do spowalniania procesu odparowywania perfum. Może być warta nawet do 10 funtów za gram.

Ambra - woskowata substancja, lżejsza od wody, pozyskiwana z wnętrzności wielorybów, przede wszystkim kaszalota. Szarobrunatna, dość twarda substancja, niegdyś bardzo cenna, znajdowana w ich jelitach służyła jako utrwalacz perfum w przemyśle perfumeryjnym. Ambra jest prawdopodobnie wynikiem niestrawności lub zaparcia wieloryba. Bryły ambry mają najczęściej rozmiary pięści lub ludzkiej głowy. Wydobywano ją sondując lancami zawartość jelit rozpłatanego zwierzęcia. Wydalana w naturalny sposób przez zwierzęta, znajdowana na plażach; tylko grudy ambry pozostające przez dłuższy czas w morskiej wodzie nadają się do produkcji perfum, ambra pozyskana bezpośrednio z zabitego wieloryba do niczego się nie nadaje, jej zapach jest nieznośnie dokuczliwy.

Dwa kilogramy ambry dostatecznie przetworzonej przez słońce i wodę morską (czasem trwa to nawet kilkadziesiąt lat) są w cenie dobrej klasy Mercedesa. Charakteryzuje się zapachem porównywalnym do końskiego potu oraz zapachu morza. Ze względu na swe właściwości jest używana przez najbardziej renomowanych producentów perfum. Ambra jest tam rozdrabniana, następnie rozcieńczana i przez bardzo długi czas - kilkanaście miesięcy - jej zawiesina jest nieustannie wstrząsana w butlach umieszczonych w maszynowo napędzanych wstrząsarkach. Dopiero po tym czasie nadaje się do wykorzystania jako dodatek do perfum.

Źródło: SkyNews/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek