Roztocza czynią skórę podatną na inne alergeny


Roztocza czynią skórę podatną na inne alergeny: artykuł nr 3447

2006-10-02 21:18:47 Prasa

Roztocza kurzu domowego, które można znaleźć nawet w najbardziej czystych domach - w pościeli i dywanach, zaburzają funkcje ochronne skóry czyniąc ją podatną ma inne alergeny i obecne w środowisku czynniki drażniące - czytamy w piśmie Journal of Investigative Dermatology.

Roztocza kurzu domowego, które można znaleźć nawet w najbardziej czystych domach - w pościeli i dywanach, zaburzają funkcje ochronne skóry czyniąc ją podatną ma inne alergeny i obecne w środowisku czynniki drażniące - czytamy w piśmie "Journal of Investigative Dermatology".

Od dawna naukowcy łączą roztocza kurzu domowego z atakami astmy i z egzemą. Obecnie grupa naukowców z Japonii wyjaśnia mechanizmy tego związku.

"Poważne zmiany chorobowe skóry mogą wynikać z uszkodzenia ochronnej funkcji skóry przez roztocza - powiedział Toshiro Takai z Centrum Badań Atopii na akademii medycznej Uniwersytetu Juntendo w Tokio.

Zespół Takai odkrył, że roztocza i ich odchody zawierają enzym, który zaburza funkcję ochronną skóry, wskutek czego staje się ona wrażliwa na inne czynniki podrażniające.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment smarując pozbawioną włosów mysz roztworem zawierającym enzym roztoczy. Zaobserwowali, że skóra gryzoni szybko traciła wodę. Następnie skórę tych myszy pędzlowano ryboflawiną (witaminą B2), którą naukowcy uznają za substytut alergenów i obecnych w środowisku czynników podrażniających.

Okazało się, że poddany działaniu roztoczy naskórek myszy nie tylko łatwo tracił wodę, ale także ryboflawina przenikała w głąb skóry, co oznaczało, że bariera ochronna skóry została uszkodzona. ZAN

Pełna treść artykułu znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z prasy